Ak ste si zvykli využívať bicykel ako dopravný prostriedok, formu oddychu či športu, určite vám pri malom bábätku chýba. Nemajte však obavy! Našťastie, existuje detská sedačka na bicykel a vaše dieťatko sa tak čoskoro môže stať vaším najlepším spoločníkom pri bicyklovaní. Podľa akých parametrov si vybrať ideálnu sedačku na bicykel?
Od akého veku sú detské sedačky na bicykel vhodné?
Pravidlá, od akého veku je možné dieťatko voziť na bicykli v sedačke, sa medzi krajinami jemne líšia. Všeobecne sa však cyklistickí odborníci zhodujú, že kým dieťatko posadíme do detskej sedačky na bicykel, malo by mať minimálne 9 mesiacov a najmä, samo stabilne sedieť.
Detičky, ktoré ešte nesedia, totiž nemajú dostatočne vyvinuté svaly chrbta a brucha. Tie takto netvoria dostatočnú oporu ich vyvíjajúcej sa chrbtici. Na bicykli sa, navyše, pohybujeme po nerovných terénoch a počas cesty dochádza k mnohých otrasom. S vašou prvou spoločnou jazdou na bicykli preto radšej počkajte, aby dieťatku nehrozili vážne zdravotné následky.
Aké typy sedačiek na bicykel rozlišujeme?
Pred kúpou detskej sedačky na bicykel si premyslite, kam by ste chceli sedačku na bicykli umiestniť a akým spôsobom ju upevníte na váš bicykel.
Detské sedačky na bicykel rozdeľujeme podľa ich umiestnenia na ráme bicykla na dva základné typy:
- predná sedačka na bicykel,
- zadná sedačka na bicykel.
Obidva typy majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré by ste pri výbere mali zvážiť.
Predná detská sedačka na bicykel umožňuje dieťatku lepší výhľad aj lepší kontakt s rodičom. Na druhej strane, pri takomto umiestnení na bicykli býva dieťatko počas jazdy menej chránené ako pri umiestnení sedačky vzadu. Počas jazdy mu bude do tváre fúkať vietor, je vyššie riziko kontaktu s letiacim hmyzom, prachom, aj vyššie riziko úrazu pri kolízii. Predné detské sedačky mávajú nižšie opierky na chrbát, ktoré pri páde nechránia krk ani hlavičku dieťatka. Do tohto typu sedačky zmestíte len menšie deti, maximálne do hmotnosti 15 kg, čo dieťa dosiahne zvyčajne vo veku 2 rokov.
Praktickejšia a bezpečnejšia preto býva skôr zadná detská sedačka na bicykel. Upevníte ju vzadu za vaše sedadlo, čím dieťatko počas jazdy chránite spredu vlastným telom. Takéto typy sedačiek mávajú vyššie chrbtové opierky vrátane opierky na hlavu. Umožňujú dieťaťu sedieť pohodlnejšie a v prípade únavy si pospať s opretím hlavy. Pri výbere zvoľte model so špeciálnym priestorom na upevnenie nožičiek, aby ste počas jazdy zabránili zastrčeniu nožičky do kolesa bicykla. Nevýhodou tohto typu sedačky býva horší výhľad pre dieťa a nižšia možnosť s ním počas jazdy komunikovať.
Či už upevníte na svoj bicykel prednú alebo zadnú detskú sedačku, jazdu bicyklom si najprv vyskúšajte a prvé kilometre buďte obozretnejší. Sedačka s hmotnosťou dieťaťa mení ťažisko bicykla, čo zmení správanie bicykla na ceste, v zákrutách, či pri jazde na kopci.
Aké kritériá zohľadniť pri výbere detskej sedačky na bicykel?
Základná vec, ktorú by ste pri výbere detskej sedačky na bicykel mali skontrolovať, je spôsob ako namontovať detskú sedačku na bicykel. Upevnenie totiž môže skomplikovať hrúbka rámu, tvar bicykla, či jeho typ. Detská sedačka na horský bicykel, celoodpružený bicykel, či dámsky bicykel sa vyberá o čosi horšie a pred nákupom si overte, či vami vybraný model je možné na váš bicykel skutočne namontovať.
Detskú sedačku na bicykel ďalej vyberte aj podľa toho, do akej hmotnosti budete chcieť dieťa na bicykli voziť. Štandardne sa vyrábajú sedačky do nosnosti 15 kg, prípadne do 22 kg.
Pre pohodlie a bezpečnosť dieťatka je tiež dobré, aby sedačka na bicykel pre dieťa bola odpružená. Dieťatko sa tak bude viesť pohodlnejšie a vydrží v nej sedieť oveľa dlhšie. Pokiaľ si vaše dieťa zvykne počas jazdy na bicykli pospať, určite oceníte polohovateľné sedačky, ktoré sa však dajú upevniť len vzadu.
Čo je to cyklovozík?
Alternatíva k používaniu detskej sedačky na bicykel je využitie cyklovozíka. Ten jednoducho upevníte za bicykel a počas jazdy ho ťaháte.
Pokiaľ patríte medzi aktívnych ľudí, ktorí trávia veľa času športovaním, je lepšie investovať skôr do neho ako do detskej sedačky na bicykel. Dieťatko v ňom sedí oveľa pohodlnejšie, je viac chránené, má viac miesta, cyklovozík nemení ťažisko bicykla a využijete ho aj pri behaní, či bežkovaní. Nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena a ťažšie skladovanie v domácnosti.
Kedy je vhodnejšie zvoliť pre dieťa cyklovozík?
Cyklovozík pre dieťa využijete najmä ak:
- potrebujete odviesť dve deti naraz,
- dieťatku sa jazda v sedačke nepáči, je pre neho nepohodlná,
- s detskou sedačkou na bicykli sa necítite stabilne,
- chodievate na dlhšie a náročnejšie výlety, s cyklovozíkom sa dostanete takmer všade bez ťažkostí,
- chcete v ňom voziť deti niekoľko rokov a to aj v čase, kedy už nespĺňajú hmotnostný limit pre sedačku,
- chcete voziť aj mladšie dieťa, ktoré ešte stabilne nesedí. Pri cyklovozíku je to možné so špeciálnou vložkou pre malé deti,
- hľadáte bezpečnejšiu alternatívu prevozu dieťaťa,
- dieťa nechce mať na hlave prilbu, v cyklovozíku nie je prilba povinná, tak ako je to na detskej sedačke, aj keď je vždy lepšie, keď ju dieťa na hlave predsa len má,
- v cyklovozíku môžete nechať dieťa aj bez toho, aby ste neustále držali bicykel. Pri detskej sedačke stačí menší prudší pohyb a môže sa prevrátiť. To pri cyklovozíku nehrozí.
Do cyklovozíka si navyše môžete zobrať aj batožinu. Dieťatko tam môže mať po ruke obľúbené hračky, vodu, či občerstvenie.
Aké bezpečnostné pravidlá je nutné dodržať pri jazde na bicykli s dieťaťom?
Aj pri jazde na bicykli s dieťaťom musíte dodržiavať bezpečnostné pravidlá. Okrem dodržiavania pravidiel cestnej premávky je dôležité:
- Dať dieťaťu na hlavu prilbu správnej veľkosti. Okrem toho, že je to bezpečnejšie, je to pre deti zo zákona aj povinné. Bicykel s pripevnenou detskou sedačkou má menšiu stabilitu a okrem kolízie na ceste mu hrozí aj prevrátenie sa kvôli posunutiu ťažiska bicykla. Prilbu dajte preto dieťaťu aj pri malých vzdialenostiach.
- Vždy dôkladne zapnite bezpečnostné pásy detskej sedačky a správne ich utiahnite. Malé dieťa sa môže počas jazdy začať nudiť a chcieť sa z bicykla dostať von. Znemožnite mu to.
- Ak to sedačka umožňuje, vždy dieťaťu zaistite aj nožičky. Nechcete predsa, aby ich počas jazdy zastrčilo do kolesa.
- Na bicykli s detskou cyklosedačkou jazdite oveľa opatrnejšie, obozretnejšie a pomalšie ako zvyčajne. Tým, že pridáte pomerne značnú hmotnosť na inú časť bicykla, môže bicykel horšie brzdiť, ťažšie sa otáčať, môže ho viac v zákrutách vynášať, či ťahať pri ceste do kopca či z kopca.
- Bicykel nikdy nenechávajte odstavený spolu s vašim dieťaťom v sedačke. Pokiaľ je dieťa v nej, musíte bicykel vždy držať a kontrolovať. Môže sa s ním totiž prevrátiť.
- Na jazdu s dieťaťom si vyberajte pokojnejšie cesty, či cyklochodníky. Radšej sa vyhnite rušným a frekventovaným cestám.
- Na detskú sedačku pridajte reflexné prvky navyše, najmä ak ide o model zadnej sedačky na bicykel.
Na čo ďalšie pred cyklistickým výletom nezabudnúť?
Na výlety s vaším drobcom sa už určite veľmi tešíte. Ak už máte pripravené celé vybavenie bicykla, správne upevnenú sedačku či cyklovozík a pripravenú detskú prilbu, pred odchodom ešte nezabudnite na dôkladnú prípravu.
Naplánujte si cestu, možné zastávky a odhadnite čas, koľko vám to asi môže s dieťaťom trvať. Zvoľte radšej menej frekventované cesty s možnosťou spraviť si prestávky. Pri cestovaní s deťmi však môžu nastať isté komplikácie, preto s určitým meškaním radšej rátajte.
Zbaľte si veci, ktoré vám výlet môžu uľahčiť:
- Jedlo a voda aú pri výlete s dieťaťom nutnosťou. Pribaľte radšej aj detské sušienky a chrumky, ak by cesta dieťa prestala baviť.
- Náhradné plienky, oblečenie a pršiplášť.
- Malú cestovnú lekárničku pre prípad úrazu, najmä obväz, leukoplasty a dezinfekciu.
- Nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom a prípadne chrániť repelentom.
Pred vyrazením na výlet ešte skontrolujte počasie a môžete ísť. Šťastnú cestu.