Sprievodca stravovaním pre deti od 6 do 12 mesiacov

Sprievodca stravovaním pre deti od 6 do 12 mesiacov>

Obsah

Kedy s príkrmami začať a v akej podobe? Prvé príkrmy v 4. až 7. mesiaci veku bábätka Strava okolo 8. - 9. mesiaca veku dieťaťa Strava okolo 10. - 12. mesiaca veku dieťaťa Prvých 12 mesiacov dieťaťa nepodávame

Najlepšou stravou pre dojčatá je materské mlieko, pričom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča s dojčením pokračovať až do veku 2 rokov. Ak však dojčenie nie je možné, materské mlieko môžete nahradiť vhodným dojčenským mliekom. Netreba však zabúdať, že rovnako dôležité je dieťatku postupne predstavovať klasické potraviny vo forme príkrmov. Ako správne postupovať pri zavádzaní príkrmov do stravy?

Kedy s príkrmami začať a v akej podobe?

U nedojčených detí môžete začať s príkrmami po ukončenom 4. mesiaci veku, u dojčených po ukončenom 6. mesiaci. Signál k tomu, že už vaše dieťatko je pripravené na zavedenie prvých nemliečnych príkrmov je moment, kedy mu už bežná dávka mliečnej stravy nestačí a pýta si viac ako 900 až 1000 ml mlieka denne. Príkrmy zavádzajte vždy popri bežnej mliečnej stravy, či už popri materskom alebo dojčenskom mlieku.

Bábätko sa v prvých mesiacoch ešte len učí prehĺtať inú ako mliečnu stravu a ľahko sa môže stať, že mu kúsok jedla zabehne. Zo začiatku preto deťom podávame jemné, hladké, polotekuté kaše bez kúskov a hrudiek.

Detské riady

Potraviny pridávajte postupne, pričom v jedle má byť vždy iba jedna nová potravina. Podávajte ju opakovane tri až štyri dni za sebou, pričom počas nich sledujte dieťatko, či sa u neho neobjavia príznaky alergie alebo potravinovej neznášanlivosti. Všímajte si najmä vážnejšie tráviace ťažkosti alebo zmeny na koži. Rátajte však s tým, že po zavedení príkrmov je úplne prirodzené, že sa charakter stolice dieťatka zmení.

Prvé príkrmy v 4. až 7. mesiaci veku bábätka

Prvé príkrmy sú vždy vo forme jemného pyré z jedného druhu zeleniny. Zeleninu najprv poriadne umyte a zbavte šupiek. Dôležité je ju tepelne upraviť, pričom voľte čo najšetrnejší a ľahko stráviteľný spôsob úpravy. Vhodné je varenie, príprava v pare alebo dusenie v malom množstve vody. Do príkrmov nepridávajte korenie, soľ, ani cukor.

Keďže viaceré potrebné vitamíny sa dokážu vstrebať až po rozpustení v tukoch, do hotového príkrmu pridajte vždy pár kvapiek kvalitného oleja.

Po týždni až dvoch pridajte k zeleninovému príkrmu varené mäso. Ideálne je kuracie, morčacie, králičie, či chudé teľacie mäso v čo najvyššej kvalite. Porcia mäsa by mala byť asi 20 g, čo je asi jedna polievková lyžica. V tomto veku by malo byť toto množstvo mäsa v príkrme každý deň.

Po ďalších dvoch týždňoch pridajte príkrm ovocný a obilný. Ovocie zaraďte dieťatku neskôr ako zeleninu, pretože je sladšej chuti. Dieťa sladkú chuť uprednostňuje a ak by ste s ním začali skôr ako so zeleninou hrozí, že by neskôr už zeleninu odmietlo.

Zo začiatku vyberte prirodzené druhy ovocia pre naše zemepisné šírky a banán. S ostatným exotickým ovocím počkajte až po dosiahnutí jedného roka. Začnite opäť jemným pyré bez pridaného cukru, pričom olúpané ovocie najprv uvarte, alebo uduste. Ovocie je vhodné zaradiť ako olovrant, obilný príkrm sa zvykne podávať najčastejšie ako večera vo forme kaše.

Ak vám pediater neodporučí inak, zaraďte aj príkrmy obsahujúce lepok. Ideálny čas je po ukončení šiesteho mesiaca veku, najneskôr však na konci 7. mesiaca. Odborníci to odporúčajú ako preventívne opatrenie skorých foriem celiakie.

Na konci 7. mesiaca by dieťa už malo mať pravidelný režim stravovania rozdelených do šiestich denných porcií jedla. Väčšinu bude ešte síce tvoriť mliečna strava, ale dve až tri kŕmenia už budú nahradené nemliečnym príkrmom. Prípravu detskej stravy si môžete uľahčiť kúpou už hotových príkrmov a kaší.

V tomto období by ste mali postupne zaradiť tieto potraviny:

  • mrkva, červená repa, hrášok, cuketa, tekvica;
  • zemiaky, sladké zemiaky (batáty);
  • banán, jablká, hrušky, marhule, broskyne, čučoriedky, slivky;
  • mäso kuracie, morčacie, králičie, chudé hovädzie, teľacie;
  • kaše ryžové, pšeničné, pohánkové.

Hotové príkrmy pre 4. – 7. mesiac veku

Detské kaše pre 4. – 7. mesiac veku

Strava okolo 8. - 9. mesiaca veku dieťaťa

Vášmu dieťatku už pravdepodobne narástol  jeden alebo aj viac mliečnych zúbkov a je teda na mieste začať mu pripravovať stravu hrubšej konzistencie s tuhšími kúskami. V tomto veku už nemusíte jedlo deťom lisovať alebo mixovať, ale pred uvarením ho stačí len nastrúhať alebo nakrájať na jemné kúsky.

Porciu mäsa zvýšte asi o polovicu na približne 35 gramov, takže cez deň príjme jeden a pol lyžice mäsa. Od ôsmeho mesiaca môžete jeden deň v týždni vymeniť porciu mäsa za vaječný žĺtok. Na obed môžete k mäsu už raz za týždeň zaradiť omáčky, ako je paradajková alebo kôprová. Pečeň alebo huby však ešte vhodné nie sú. Na zahustenie omáčok a polievok používajte zeleninu či rozvarené zemiaky, nie zápražku.

V tomto veku už pridajte cez deň ďalší ovocný príkrm, tentoraz ako desiatu namiesto dopoludňajšej dávky mlieka. K ovociu je možné pridať plnotučný biely jogurt.

Tepelne sa zelenina a ovocie upravuje stále rovnako, pretože ide o najvhodnejší spôsob spracovania potravín pre deti. Namiesto zemiakov môžete v jedle raz za čas použiť ryžu alebo cestoviny. 

K všetkým doteraz zaradeným potravinám môžete v tomto veku pridať:

  • plnotučný biely jogurt nie však tvaroh,
  • zeleninové omáčky,
  • ryža, cestoviny,
  • červená šošovica,
  • karfiol, brokolica, ružičkový kel, fazuľky,
  • čerešne, hrozno bez kôstok,
  • vaječný žĺtok.

Hotové príkrmy do 9. mesiaca veku

Detské kaše do 9. mesiaca veku

Do jedného roka dieťaťu nepodávajte tvaroh, klasické mlieko ani potraviny s tvarohom kvôli vysokému obsahu bielkovín, ktoré zaťažujú obličky dieťaťa.

Strava okolo 10. - 12. mesiaca veku dieťaťa

Od približne jedenástich mesiacov veku sa už dieťa nachádza v období zmiešanej mliečno - pevnej stravy. Stravovanie dieťaťa sa tak začína približovať strave dospelého, aj keď stále je potrebné mať na pamäti, že dieťa nie je malý dospelý a jeho výživa má svoje špecifiká. Dieťatku stále jedlo nesoľte, neslaďte, nepoužívajte umelé dochucovadlá.

Potraviny už dieťatku nemixujte, ale krájajte na malé kúsky vo veľkosti nepresahujúcej veľkosť čerešne. Dieťa kŕmte v piatich až šiestich denných dávkach, pričom je dojčenie alebo podávanie dojčenského mlieka stále dôležitou zložkou stravy. Príkrmy tvoria z podávaných porcií stravy 3 až 4 jedlá za deň. Dbajte na to, aby bábätko malo najmä pestrý jedálniček, bohatý na ovocie a zeleninu. 

Vo veku 10. až 12 mesiacov pridajte do stravy:

  • biele pečivo,
  • čerstvé maslo,
  • termizované syry ako je žervé alebo Lučina,...
  • chudé bravčové mäso.

Hotové príkrmy do 1 roku veku

Detské kaše do 1 roku veku

Prvých 12 mesiacov dieťaťa nepodávame

Okrem zoznamu potravín, ktoré je vhodné dieťatku v určitom veku predstaviť, je pre jeho zdravý vývoj dôležité vyhýbať sa určitým potravinám do dosiahnutia minimálne veku jedného roka. K týmto potravinám patria:

  • vaječný bielok,
  • vnútornosti, údeniny,
  • huby,
  • kravské mlieko, tvaroh, tavené syry, smotana, nízkotučné mliečne výrobky,
  • exotické ovocie ako je ananás, citrusové plody, mango, figy, datle, bobuľovité ovocie (jahody, maliny, ríbezle, egreše),
  • orechy a semienka,
  • cukor, med, umelé sladidlá,
  • čerstvú zeleninu ako sú paradajky, papriky, chren,
  • strukoviny mimo červenej šošovice a zeleného hrášku,
  • kyslú kapustu,
  • korenie - vanilka, škorica, muškátový oriešok, kari,
  • ryby, morské plody,
  • celozrnné pekárske výrobky,
  • vývary z hovädzích alebo bravčových kostí,
  • zelenina s vysokým obsahom dusičnanov (šalát, špenát, čínska kapusta, reďkovka, zeler, kukurica cukrová),
  • čokoládu, kakao,
  • horčica, kečup, majonéza a ďalšie dochucovadlá (sójová omáčka, barbecue omáčka).

Vďaka vhodnej strave a učeniu dieťaťa správnym stravovacím návykom môžete pozitívne ovplyvniť jeho budúce zdravie, preto neberte stravu malých detí na ľahkú váhu.

Zdroje:

  1. Výživa v detskom veku: Nevoral J. a kol.
  2. Výživa malých detí: Gregora M.
  3. Výživa detí. Od zavádzania nemliečnych príkrmov do konca batoľacieho veku:

Článok vyšiel v spolupráci s Poradenským centrom Výživa detí Mgr. Kateřina Kutálková, DiS. Nutričný ​​terapeut kat.kutalkova@gmail.com

Okrem autorky správnosť informácií garantuje Alice Jordová, DiS - vedúci nutričný terapeut pre Detské centrum Ostrovček, Olomouc.

Článok bol aktualizovaný 18.11.2024