3 tipy, ako pomôcť bolestivému prerezávaniu prvých zúbkov

3 tipy, ako pomôcť bolestivému prerezávaniu prvých zúbkov>
Prerezávajú sa vám zúbky? Nie je to teda určite nič príjemné. Ak overené babské recepty nepomáhajú máme tu dva netradičné triky na uľavenie od bolesti a jednu "klasickú" pomoc v podobe hryzátka. Je ale dobré vedieť, na čo si pri výbere dať pozor. Tak sa na to poďme pozrieť.

V hlavnej úlohe - sušienky

Áno, aj taká "drobnosť" ako sušienky pomôžu drobcovi aspoň trošku zmierniť svrbenie a bolesť. A ešte si aj pomaškrtí - ale zdravo. Potrebovať budete:
  • 1 hrnček celozrnnej múky
  • 1 hrnček detskej ryžovej kaše
  • 1 stredný, zrelý, roztlačený banán (pridať môžete mrkvu, sladký zemiak )
  • 2 polievkové lyžice škorice
  • 2 polievkové lyžice rastlinného oleja (aj kokosový olej)
  • 3 polievkové lyžice vody

POSTUP:

Rúru si predhrejte na 220ºC. V miske zmiešajte múku, ryžovú kašu a škoricu. Náš tip: Váš malý pomocník vám môže pomôcť s vymiešavaním. Do zmesi pridajte olej, banány a vodu. Miešajte, až kým sa nevytvorí foremné, nelepivé cesto. Ak sa vám zdá cesto príliš sypké alebo naopak príliš tvrdé, pridajte za lyžicu múky alebo vody. Na zľahka pomúčenej doske vyvaľkajte cesto a vykrojte jednotlivé sušienky pomocou vykrajovačiek ľubovoľných tvarov. Na vymastenom plechu pečte 10 až 12 minút, kým sušienky mierne nezhnednú. Nechajte vychladnúť a môžte zahájiť prvú ochutnávku. Dobrú chuť! Inšpiráciu sme čerpali v tomto skvelom článku.

Ovocná dreň pomôže!

Ovocný príkrm alebo hneď niekoľko ovocných príkrmov. Napríklad obľúbený jablkový a svieži jahodový. Nádobu na ľad ľubovoľného tvaru. Môžu byť klasické štvorčeky alebo čo poviete na chutné srdiečka? Všetko, čo musíte urobiť je naplniť jednotlivé priehradky dostatkom ovocnej maškrty. Pokojne môžete do jednej priehradky vmiešať aj 2 rôzne príchute. Potom nádobu nechajte na niekoľko hodín (napríklad cez noc) v mrazničke. Chcete vedieť, ako detské zúbky rastú? Pozrite si naše video :-) https://youtu.be/qGszfKGe5Uw

Viac zaujímavých videí, recenzií, noviniek na Feedo.sk či receptov nájdete na našom YT kanále.  

Stará dobrá klasika - hryzadielko

Zrejme žiadna mamička v období prerezávania zúbkov neminie túto možnosť. Hryzadlo je svojím tvarom, materiálom ale aj samotným prevedením vytvorené na to, aby ho dieťatko celý deň žužlalo a hralo sa s ním. Bright stars hryzadloPri procese posúvania zúbkov smerom von ďasno opúcha a červená. Jedná sa o modrinky – podliatiny, ktoré vznikajú v dôsledku toho, ako sa zub tlačí von a pred sebou má malé množstvo nahromadenej krvi. Detské telíčko sa tomuto procesu zvyčajne bráni horúčkou, čo len umocňuje podráždenosť dieťatka. Prvé zúbky, ktoré na vás z detskej pusinky vykukujú, budú pravdepodobne stredné rezáky. Pozor, bývajú dosť ostré.
Pomáha tíšiť bolesť tým, že mierni pocit napätia v oblasti čeľustí a napomáha zúbkom pri ich prerezávani. Množstvo hryzátok má na svojom povrchu drobné hrbolčeky, ktoré masírujú ďasná, zmierňujú tlak a spôsobujú slintanie, ktoré pôsobí preventívne proti zubnému kazu. Ideálnou voľbou sú tzv. vodné hryzadlá, ktoré sú naplnené destilovanou vodou. Vložte vodné hryzátko na čas do chladničky a až potom ho dajte dieťaťu. Okamžite pocíti neuveriteľnú úľavu. Chlad totiž, ako je všeobecne známe, zmierňuje prekrvenie a zabraňuje zápalom. Podľa čoho vyberať?  V súčasnej dobe by ste rozhodne nemali mať problém kúpiť akékoľvek hryzátko. Obchodníci ponúkajú rozmanité typy, ktoré sa od seba líšia tvarom, veľkosťou, farbou, tvrdosťou, ale aj účelom, na ktorý sú určené. Niektoré majú tvar krúžku. Tie slúžia na to, aby malo dieťa čo žuť. Vulli Žirafka hryzadloIné môžu byť naplnené gélom alebo, ako sme vyššie popisovali, destilovanou vodou. Takéto hryzátka majú primárne chladiť opuchnuté ďasná. S hryzátkami sa môžete stretnúť aj ako súčasť hračiek alebo chrastítok, takže záleží skutočne len na vás, ktoré zvolíte. Pri výbere hryzátka sa ale neriaďte len príťažlivým prevedením, ale aj materiálom. Rozhodne neobstarávajte hryzátka bez atestu niekde na tržnici či staré typy vyrobené z PVC, ktoré obsahujú zmäkčovadlá. Hryzátko musí byť vyrobené z pevného, kvalitného a zdravotne nezávadného materiálu. V tomto období musíte byť naozaj veľmi ostražití, pretože dieťatko v čase prerezávania zúbkov strčí do úst úplne všetko. Veľmi ľahko by mohlo dôjsť k veľkému nešťastiu – uduseniu, zaskočeniu či prehltnutiu nevhodného predmetu. Dávajte preto dobrý pozor, čo kde nechávate položené a kam vaše zlatíčko dosiahne. A ešte jedna rada – dobre si schovávajte mobilné telefóny. Väčšiena spoločností totiž ako reklamáciu poškodenie vplyvom naslintánia do prístroja neuznáva. :)

Široký výber hryzadiel nájdete aj na našom e-shope!