Veľký sprievodca cestovaním: Na čo nezabudnúť pri ceste na dovolenku?

Veľký sprievodca cestovaním: Na čo nezabudnúť pri ceste na dovolenku?>

Cestovanie s deťmi je výborný spôsob, ako tráviť plnohodnotný čas s rodinou. Zažijete veľa dobrodružstiev, zážitkov a spomienky ostanú navždy. Na cestovanie s dieťaťom by ste sa však mali dostatočne a včas pripraviť, aby ste predišli prípadným ťažkostiam. Na čo všetko myslieť a čo si so sebou určite zobrať?

Ako sa pripraviť na cestovanie s deťmi?

Príprava na cestovanie s bábätkom, či menším dieťaťom záleží od toho, na ako dlho idete a kam máte namierené. Cestovanie s deťmi do zahraničia si vyžaduje o čosi lepšiu prípravu, ako je to pri pobyte vo vedľajšom okrese.

Do úvahy vezmite aj to, či ide o cestovanie s deťmi lietadlom, vlakom, autobusom, alebo autom. Každý dopravný prostriedok má svoje výhody, nevýhody a môže si vyžadovať iný typ batožiny.

Azda najdôležitejšou súčasťou cestovania je však iste dobrá nálada v rodine. Cestovanie s bábätkom či menším dieťaťom môže byť ľahko spojené s viacerými prekvapeniami a komplikáciami. Ak budete na to pripravení, obídete sa bez väčšieho stresu a všetko prebehne oveľa ľahšie.

Cestovanie s babatkom

Čo všetko je potrebné vybaviť vopred?

Správna a detailná príprava je pri cestovaní s bábätkom či malým dieťaťom na nezaplatenie. Určite si presne naplánujte celú trasu cesty, ubytovanie, prípadné výlety a atrakcie. Pri ceste autom si vopred pozrite aj možné miesta na prestávky, pretože malé dieťa veľmi pravdepodobne nevydrží byť zapnuté v autosedačke niekoľko hodín v kuse. Viacero rodičov už ocenilo naplánovanie cesty v čase nočného alebo poobedného spánku dieťatka. 

V predstihu si pripravte všetky doklady a potvrdenia, čo budete počas pobytu potrebovať. Okrem pasu oceníte aj Európsky preukaz zdravotného poistenia, či súkromné cestovné poistenie. Pred cestou do zahraničia si overte aj spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti. Predsa len bábätká aj malé deti zvyknú ochorieť častejšie ako dospelí.

Ak cestujete do exotickej krajiny skontrolujte si nutnosť víz a odporúčané očkovania. V prípade potreby ich včas absolvujte.

Ako vybaviť deťom cestovný pas?

V súčasnosti každý človek, ktorý cestuje do zahraničia, potrebuje svoj vlastný cestovný doklad. Už dávno neplatí, že malým bábätkám stačí rodný list. Na cestovanie po krajinách Európskej únie stačí deťom vybaviť občiansky preukaz, pri cestovaní mimo EÚ potrebujú vlastný cestovný pas.

Cestovné doklady vydáva okresné riaditeľstvo Policajného zboru. O jeho vydanie musí osobne požiadať zákonný zástupca dieťaťa. Keďže sa dieťatko bude na pas alebo občiansky preukaz fotiť, musí tam byť prítomné tiež. Nezabudnite si však so sebou zobrať svoj identifikačný doklad, rodný list dieťaťa, či jeho skôr vydaný doklad a správny poplatok.

Cestovný pas aj občiansky preukaz sa vydávajú s platnosťou:

  • Do veku 6 rokov na 2 roky.
  • Vo veku od 6 do 16 rokov s platnosťou na 5 rokov,
  • Nad 16 rokov s platnosťou na 10 rokov.

Čo určite nezabudnúť zbaliť pri cestovaní s deťmi?

Ak sa balíte prvý krát na cestu s bábätkom, určite ste v pomykove, čo si zobrať a čo nie. Určite nechcete nič zabudnúť, ale zas ani nosiť veci zbytočne.

Cestovanie s dietatom na co nezabudnut

Tieto veci však pri cestovaní s bábätkom určite oceníte:

  • Dostatočný počet plienok a prebaľovaciu podložku: Ak máte možnosť kúpiť plienky na mieste, zoberte si potrebný počet na cestu, plus pár kusov navyše pre prípad núdze.
  • Vlhčené čistiace utierky a dezinfekciu na ruky;
  • Dostatočné množstvo jedla, vody a maškŕt na cestu: Pri balení však rátajte aj s možnosťou, že cesta bude trvať dlhšie, ako čakáte, preto maškŕt vezmite viac.
  • Potreby na prípravu dojčenského mlieka: Prevarenú vodu na prípravu dojčenského mlieka si zabaľte do termosky.
  • Oblečenie: Vezmite so sebou náhradné oblečenie, pričom berte do úvahy, že počas cesty sa môže ochladiť, prípadne teplota stúpnuť prudko hore.
  • Deka, cestovný vankúšik, prípadne vhodná vložka do autosedačky na odvádzanie potu;
  • Obľúbenú hračku na zaspávanie;
  • Hračky, hry alebo rôzne aktivity na cestu;
  • Lieky a zdravotnícke pomôcky vcestovnej lekárničke.

Počas pobytu na dovolenke, či počas cesty lietadlom alebo vlakom, oceníte aj vhodne vybratý šikovný cestovný kočík. Pri jeho výbere zvážte viacero parametrov. Viac sa dočítate v článku Ako vybrať najlepší kočík do lietadla.

Ak vaše ubytovacie zariadenie neposkytuje vhodné veci na pobyt bábätka, zvážte aj zbalenie cestovnej postieľky, prenosnej jedálenskej stoličky, či sterilizátora na fľaše a cumlíky.

Cestovná postieľka

Prenosný podsedák na kŕmenie

Čo najdôležitejšie mať v cestovnej lekárničke, ak cestujete s deťmi?

Aj počas cestovania s bábätkom môže dieťatko ochorieť, alebo sa zraniť. Dobre vybavená cestovná lekárnička vás môže zachrániť. Majte ju po ruke aj počas cestovania s dieťaťom autom, lietadlom, alebo vlakom.

Cestovna lekarnicka babatko

Okrem opaľovacieho krému, patrí k základnej výbave:

  • Lieky, ktoré dieťa bežne užíva.
  • Teplomer a lieky na zníženie teploty a bolesti. Vyberajte podľa veku a váhy dieťaťa. K vhodným liečivám pre deti patrí paracetamol alebo ibuprofen.
  • Pokiaľ vaše dieťatko trpí nevoľnosťami počas cestovania, môžete podať Kinedryl. Je však vhodný až od veku 2 rokov. Pre mladšie deti môže byť vhodnou alternatívou podať zázvorový čaj.
  • Lieky na alergiu vo forme lokálneho gélu a vo forme tabletiek alebo sirupu. Využijete ich pri akejkoľvek alergickej reakcii, uštipnutí hmyzom, či pri alergii na slnko.
  • Lieky na zvládnutie hnačky, ku ktorým patrí rehydratačný roztok či Smecta.
  • Kvapky na potlačenie infekcie oka, ucha či nosa, ktoré zvyknú deti na dovolenke bežne potrápiť. Zvážte vhodné voľnopredajné kvapky, napríklad Ophtalmo-Septonex, ušné kvapky Burrow, či morskú vodu a klasické kvapky do nosa primerané veku dieťatka.
  • Obväzy, leukoplasty a dezinfekciu rán pre prípad poranenia, či úrazu.
  • V letnom období bývajú časté aj zápaly hrdla či laryngitídy. Do cestovnej lekárničky si preto pribaľte aj sprej do hrdla a kalciový sirup.
  • Pri pobyte v inej krajine bude možno vaše dieťatko konzumovať inú vodu, či jesť inú stravu. Môže to viesť k ťažšiemu tráveniu, čo upravíte podávaním probiotík.

Aká strava je ideálna pre deti počas cestovania?

Aj počas cestovania s deťmi autom, lietadlom či vlakom musíme myslieť na dostatočný pitný režim a stravovanie nášho dieťatka. Nezaobídete sa bez kvalitnej fľaše, či rôznych obľúbených maškŕt, ideálne v nerozbitných obaloch. Voľte však ľahko stráviteľné potraviny, ktoré zbytočne nezaťažia trávenie a neprispejú k silnejšej nevoľnosti počas cesty. Vhodné je ovocie, zelenina, domáci koláčik, pečivo, detské príkrmy či obľúbené detské chrumky a sušienky.

Detské príkrmy

Detské chrumky a sušienky

Kým pri cestovaní autom, či vlakom nemáme obmedzenie, čo si môžeme so sebou zobrať, pri ceste lietadlom sa vopred informujte, aké množstvo jedla či tekutín si môžete zobrať na palubu. Počas vzlietania a pristávania dajte dieťatku dudlať cumlík, či fľašku s cumľom, kvôli vyrovnávaniu tlaku v ušku.

Cestovanie s babatkom lietadlom

Ako zabaviť deti počas cesty autom, vlakom, alebo lietadlom?

Niekedy je jednou z najťažších vecí na cestovaní s dieťaťom zabaviť ho počas cesty. Detičky neradi sedia dlho na jednom mieste a oveľa radšej by lozili, behali, či niečo vystrájali. Ak sa vám  nepodarí dieťa počas cesty uspať, na rad prichádzajú rôzne hry, aktivity alebo obľúbené hračky.

Menšie detičky do jedného roku ocenia rôzne hrkálky, hryzačky, rôzne zvukové hračky, či prvé detské knižky.

Hračky pre deti

Pre staršie deti pripravte obľúbenú hudbu, audio rozprávky, spievajte si obľúbené pesničky, či hrajte vaše obľúbené hry. Čím intenzívnejšie ich zamestnáte, tým menej si budú všímať cestu a nudu.

Prajeme vám, aby vám cesta tam aj naspäť rýchlo ubehla a spolu ste zažili nezabudnuteľné zážitky.