Obsah
Na svoje vytúžené bábätko sa už určite veľmi tešíte, ale je úplne prirodzené, ak z priebehu pôrodu máte isté obavy. Tak, ako už mnohým budúcim maminkám, aj vám pomôže, keď príprave venujete dostatok času a premyslíte si, ako by ten váš deň D mal vyzerať. Potom je už len krôčik k tomu, aby ste z toho pripravili písomný dokument, čiže pôrodný plán. Čo to presne je, k čomu slúži a čo by mal obsahovať?
Čo je to pôrodný plán?
Moderná doba, našťastie, pozitívne ovplyvnila spôsob vedenia pôrodov v mnohých pôrodniciach. Maminky si teraz do istej miery môžu vybrať a rozhodnúť, ako bude pôrod prebiehať a kto bude počas neho pri nich. Aj keď veľké a dôležité rozhodnutia musia byť ešte stále v rukách lekára, pri prirodzenom priebehu pôrodu môže maminka ovplyvniť mnohé veci.
Počas pôrodu však nie je vždy priestor o týchto veciach diskutovať so zdravotníckym personálom, preto si všetky pôrodné priania a predstavy vopred spíšte do písomného dokumentu. Pôrodný plán je totiž jednoduchý spísaný zoznam, ktorým rýchlo a efektívne informujete lekára, zdravotné sestry a pôrodné asistentky, čo si počas pôrodu prajete a čo nie.
Plán pôrodu však nie je nutnosť, pokojne môžete prísť do pôrodnice aj bez neho. Nie vždy je ľahké si takéto priania spísať, hlavne ak budete rodiť prvýkrát a pôrod ste nikdy v skutočnosti nevidela. V takom prípade si ho pripraviť vôbec nemusíte, alebo si môžete spísať iba základné požiadavky a zvyšok nechať na personál, ktorý určite vie, čo má robiť.
S kým pôrodný plán včas konzultovať?
Pokiaľ sa na pôrod detailne chystáte, určite si včas vyberiete pôrodnicu a možno aj vášho pôrodníka. Každá nemocnica zvykne mať na svojich webových stránkach základné informácie, čo rodičkám umožňuje a čo nie. Zároveň si môžete na rôznych fórach a medzi svojimi známymi zistiť, aké majú s pôrodnicou skúsenosti.
Ak ste sa pre konkrétnu pôrodnicu alebo pôrodníka rozhodli, jednotlivé časti vášho pôrodného plánu s nimi včas skonzultujte. Určite sa nechcete v poslednej chvíli dozvedieť, že vaše priania nedokážu splniť, pretože sú v rozpore s ich nariadeniami.
Čo do pôrodného plánu zahrnúť?
Na internete určite nájdete mnoho verzií pôrodného plánu. Môžete si vybrať jeden z nich alebo si jednoducho svoje požiadavky spísať sami. Základom je, aby nebol písaný formou príkazov a zákazov, skôr ako vaše pôrodné priania. Myslite aj na to, že behom samotného pôrodu sa niektoré veci môžu vyvinúť inak, či dokonca skomplikovať. Verziu svojho pôrodného plánu môžete vopred prejsť aj s vaším obvodným gynekológom a nechať si od neho poradiť. Buďte otvorená jeho radám a prípadným zmenám.
Nad čím by ste sa mali pri zostavovaní pôrodného plánu zamyslieť a ktoré faktory zvážiť?
- V akom štádiu pôrodu chcete ísť do nemocnice: Pri rozhodovaní zvážte aj vzdialenosť vášho bydliska od nemocnice a radšej sa tam vyberte o čosi skôr. Pôrod môže nabrať skutočne rýchly spád.
- Jedlo a pitie počas jednotlivých fáz pôrodu;
- Používanie sprchy alebo kúpeľa na zmiernenie bolesti;
- Možnosť chodiť;
- Priateľská atmosféra (hudba, osvetlení, predmety z domu);
- Fotografovanie a natáčanie počas pôrodu;
- Použitie intravenóznych tekutín;
- Spôsoby zmiernenia pôrodných bolestí (použitie epidurálnej anestézy alebo iných liekov);
- Prirodzený pôrod podľa vašich pocitov alebo na pokyn od lekára (kto bude rozhodovať, kedy budete tlačiť);
- Vonkajšie a vnútorné monitorovanie plodu;
- Použitie oxytocínu na vyvolanie kontrakcií;
- Poloha pri pôrode;
- Nastrihnutie hrádze (epiziotómia) alebo prerušenie blán lekárom;
- Prítomnosť partnera / členov rodiny / priateľky;
- Prítomnosť študentov / praktikantov behom pôrodu
- Prestrihnutie pupočnej šnúry, darovanie alebo odber pupočníkovej krvi;
- Po narodení okamžitá prítomnosť dieťatka, kontakt koža na kožu po pôrode a čo najskoršie priloženie.
Ak však patríte k budúcim maminkám, ktorá považujú pôrodný plán za zbytočnosť, nie ste sama. Je len na vás, či si ho pripravíte alebo tomu necháte voľný priebeh. Pravdou je, že sa veľa vecí môže v priebehu zmeniť a snaha striktne sa držať vášho plánu môže byť až škodlivá. V prípade, že si svoj plán pripravíte, rátajte teda aj s možnosťou, že bude nutné ho na mieste aj tak zmeniť.
Ako sa pripraviť do pôrodnice?
Príprava pôrodného plánu je teda dobrovoľnou záležitosťou. Čo však určite nezanedbajte, je dôkladná príprava výbavy do pôrodnice. Veľa maminiek sa príliš sústredí na priebeh pôrodu a menej pozornosti venujú prvým dňom po pôrode a začiatkom dojčenia. Čo všetko budete v pôrodnici potrebovať nájdete v našom zozname. Pozrite sa, či už máte všetko, alebo predsa len ešte niečo potrebujete:
Po príchode z pôrodnice budete potrebovať niekoľko dní, aby ste sa dostala späť do formy. Počas tohto obdobia určite nebude vo vašich silách zháňať veci pre bábätko, na ktoré ste pred pôrodom akosi zabudla. Preto si včas pripravte aj kompletnú výbavičku pre bábätko. Čo všetko by ste mali mať doma ešte pred odchodom do pôrodnice si pozrite v našom podrobnom zozname:
Tak, už máte všetko pripravené a ostáva vám už len tešiť sa na nového člena rodiny. Prajeme vám, nech všetko prebehne hladko a podľa vašich predstáv.