9 tipov ako sa dobre vyspať aj v tehotenstve

9 tipov ako sa dobre vyspať aj v tehotenstve>
Problémy so spánkom počas tehotenstva trápia mnoho žien. Najčastejšími dôvodmi sú úzkostlivosť, stres, hormonálne zmeny a bruško. Ako rastie, stáva sa čím ďalej tým väčším problémom nájsť príjemnú a pohodlnú polohu na spanie. Poradíme vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyspať sa do ružova aj v tehotenstve.

1. Dôležitá je pravidelnosť.

Zaveďte si večerné upokojujúce rituály. Prečítajte si príjemnú knižku, osprchujte sa teplou vodou alebo si nechajte namasírovať chrbát alebo šiju. Pred spaním tak príjemne zrelaxujete a budete schopná omnoho lepšie zaspať. isifa_160520205

2. Pohybujte sa.

Snažte sa pravidelne cvičiť alebo sa aspoň pohybovať. Stačí prechádzka vo svižnejšom tempe. Zlepšíte si cirkuláciu krvi, čo redukuje časté kŕče v nohách počas tehotenstva. Cvičte, alebo sa prechádzajte radšej cez deň. Vo večerných hodinách to nie je vhodné, pretože cvičenie zvyšuje množstvo adrenalínu, čo by mohlo byť príčinou ďalšej nespavosti.

3. Dodržiavajte pitný režim.

Pravidelne pite. Rozdeľte si množstvo tekutín do celého dňa. Príjem mierne znížte krátko pred spaním, aby vás nebudil plný močový mechúr.

4. Pálenie záhy.

Aby ste sa vyhli páleniu záhy, snažte sa neľahať si hodinu až dve po jedle. Ak máte s pálením záhy problémy všeobecne, dajte si pod hlavu na spanie o vankúš viac. Preventívne môžete tiež vylúčiť z jedálnička korenené, vyprážané a kyslé jedlá.

5. Nestresujte sa.

Pred spaním asi každému hmýria hlavou myšlienky o tom, čo všetko nestihol urobiť, čo ho ešte čaká... Práve stres a úzkosť sú najčastejšími vinníkmi pri prevencii dobrého spánku. Ak vás čokoľvek trápi, preberte to s kamarátkou alebo odborníkom. Iste vás radi vypočujú a pomôžu.

6. Dožeňte to cez deň.

Ak zle spíte v noci, skúste to dohnať cez deň, vyhnete sa tak únave. Nájdite si hodinku denne na relaxáciu alebo odpočinok.

7. Pohodlie.

Najmä v treťom trimestri tehotenstva býva ťažké urobiť si v posteli pohodlie. Najpríjemnejšie sa budúcim mamičkám odpočíva na ľavej strane, čím umožňujú najlepšie prúdenie krvi k plodu, maternici a obličkám. Podložte si jedným vankúšikom vrchné koleno a druhým bruško. Spať by ste nemali vo vodorovnej polohe na chrbte. isifa-126221134

8. Strava.

Trápia vás žalúdočné problémy a nevoľnosti? Jedzte malé porcie, ale častejšie. Majte po ruke vždy malý kúsok jedla, po ktorom môžete hneď siahnuť. Snažte sa, aby vaša strava bola vyvážená. Je to dôležité nielen pre vaše zdravie, ale aj pre zdravie vášho dieťaťa. Úplne vynechajte kofeín a alkohol.

9. Požiadajte o pomoc.

Ak sú vaše problémy so spaním dlhodobé a nič vám nepomáha, zájdite k lekárovi.