Vyberáme správne odrážadlo: Je First Bike ideálne riešenie?

Vyberáme správne odrážadlo: Je First Bike ideálne riešenie?>
A máme doma ďalšie vozidlo a zábava pokračuje na plné obrátky.
Ale pekne poporiadku. Už pred letom som začala spomínať, že by sme mali Benovi zadovážiť odrážadlo. Manžel o tom nechcel ani počuť. ,,Veď má toho dosť!“ Áno, mal pravdu NICKO 2v1, s ktorým sme začínali, keď mal Ben zhruba 1,5 roka v trojkolesovom prevedení. Po pol roku zistil, že dvojkolesové odrážadlo je zaujímavejšie. Od vtedy prešlo veľa mesiacov a Benovi sa už začalo zle odrážať, strácal stabilitu, pretože mu bolo priveľmi maličké. No za to si ho zvládal sám nosiť, zdvíhať, pokladať. Ďalšie vozidlo bolo opravená manželova trojkolesová motorka z jeho detstva, ktorú si veľmi obľúbil ale stabilitu si na nej nezlepšuje. Pretože je trojkolesová! Sima Matulová odrážadlo First BikeV jeden deň som manželovi posielala inzeráty o predaji odrážadiel. Natoľko ho to nakoplo, že sa išiel pozrieť k svojmu kamarátovi do obchodu, či by náhodou niečo nemal pre Bena. Náhodou tam natrafil ma maličký 12´ bicykel (to sú tie najmenšie) a hneď k nemu kúpil aj prilbu. Bez prilby ani na krok! Ale keď prišiel s bicyklom domov zistili sme, že mu je ešte priveľký. Za pár dní nám sused ponúkol po jeho vyrastených synoch maličký bicykel, ktorému ihneď manžel odmontoval pedále (aj tak sa dá spraviť detské odrážadlo). Síce, už dočiahol na zem ale len špičkami. To sme hneď zavrhli, pretože by to pre Bena nebolo dobré zo zdravotného hľadiska dobré. Nakoniec prišlo na moje škemranie. Len tak zo zvedavosti sme išli do športovej predajne v meste a zistili sme, že väčšina odrážadiel je vysoká, ťažká, alebo sú nebezpečné (vyčnievajúce kovové časti na riadidlách, vytŕčajúce matice).

Ako sme vybrali my?

Na internete nájdete veľa informácií aké odrážadlá sú a aké vybrať. Len sa treba vedieť rozhodnúť aké chcete pre svoje dieťa. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate podľa akých kritérií sme vyberali my? Náš Beník je maličký (teda v tom období, čo som pátrala po odrážadle, bol maličký) a teda výber odrážadiel sa zúžil na úplný minimum. Prvým dôležitým kritériom bolo, aby mu bolo výškovo dobré.
  • Minimálna výška sedadla 31 cm.
  • Aby vydržalo čo najdlhšie a nekupovali sme ďalšie väčšie odrážadlo.
  • Maximálna váha odrážadla 4kg - ľahká konštrukcia.
  • Nafukovacie kolesá
  • Bezpečné riadidlá (aby sa nedali točiť 360˚, žiadne skrutky, výčnelky).
Tieto body boli najdôležitejšie pri našom výbere. ,,To je ono!“ Privysoká cena nás však odrádzala. Neuveríte, ale deň na to sme sa išli po ulici prejsť a z dvora vybehol Beníkov kamarát s „našim“ výherným odrážadlom. ,,Marian oni majú FIRST BIKE!“ Kamarátka nás poinformovala, my sme si ho popozerali a Beník nám z neho nechcel zliezť. To ste mali vidieť. I keď bolo sedadlo nízko Ben trocha našľapoval na špičky, čo sa mi nepáčilo. Ale je tu veľká super výhoda, že sa dá k nemu dokúpiť LowKit ™ znižovací adaptér. Sima Matulová odrážadlo First BikeTento adaptér LowKit ™ zníži odrážadlo, až o neuveriteľné 4cm. Čo nás len presvedčilo a uistilo, že toto je to práve. Prečo zvíťazilo odrážadlo FIRST BIKE? Bezkonkurenčne zvíťazil FIRST BIKE (designed in Germany). Po celom svete získava prestížne ocenenia. Rekapitulácia našich kritérií a realita vybraného FIRST BIKE
  • Minimálna výška sedadla 31 cm.
Min. poloha sedla 34,5cm ALEadaptérom LowKit ™min. 30,5cm. Zníži odrážadlo, až o 4cm. Tento adaptér je vhodný do veku 2,5 roka. My ho ešte stále používame. Záleží od výšky dieťatka. Je naň záruka 5 rokov. Tu môžete vidieť originál video montáže LowKit ™ znižovacieho adaptéra.
  • Aby vydržalo čo najdlhšie a nekupovali sme ďalšie väčšie odrážadlo.
Je vhodné pre deti 22 m+ (s adaptérom LowKit ™ )  do 5 rokov. Najvyššia poloha sedadla je 44,5cm.
  • Maximálna  hmotnosť odrážadla 4kg – ľahká, ale pevná konštrukcia
Váži 3,9 kg aj s bubnovou brzdou. Teraz vidíme, že váha odrážadla je dôležitá pri výbere, pretože Ben nemá problém si ho pekne položiť zodvihnúť zo zeme. Ručná brzda Safety Stop je na tomto odrážadle veľké plus. Ak by dieťa išlo s kopčeka má možnosť si pribrzdiť. Náš Ben by si ju bol stále pridržiaval, ale hneď pochopil ako funguje brzdenie a že zadné koleso sa nehne. Zadná bubnová brzda má sklokeramickú vložku, ktorá je ukrytá a zabezpečuje bezpečie vášho dieťaťa v akomkoľvek počasí. Ručná brzda sa dá prispôsobiť podľa potreby vášho dieťatka. Viac môžete vidieť vo videu. Konštrukcia HIGH-TECH RÁM je naozaj ľahká, dobre sa drží. Je vyrobená zo sklolaminátového polyamidu, ktorý je vysoko odolný, ľahký, pevný a pružný (chráni detskú chrbticu pred otrasmi na nerovnom teréne). Môžete vidieť aj v originálnom videu v čase 1:35 je testovaný dospelým človekom aké zaťaženie vydrží (100kg). No, ja takéto testovanie radšej predvádzať nebudem. Nedokázala by som cielene niečo zničiť. Dúfam, že mi odpustíte☺. Veľké plus je, že na tento rám a vidlicu majú doživotnú záruku. Maximálna nosnosť je do 35kg. Na ostatné časti je záruka 5 rokov.
  • Nafukovacie kolesá.
Sima Matulová odrážadlo First BikeŠpičkové nafukovacie pneumatiky od Schwlabe. MODEL STREET - s jemnejším vzorom (ako na trekové bicykle), vhodné do mesta, parkov, spevnené cesty. MODEL CROSS je náš výherný model. Vybrali sme si ho preto, že má pneumatiky s hrubším vzorom. Vhodné pre off-road terén teda na každý terén. Rozdiel medzi MODEL STREET MODEL CROSS je len vo vzore. Je pravda, že MODEL STREET ak chcete mať čisté kolesá stačí len utrieť handričkou. MODEL CROSS, vyčistíte kefkou na zuby (pracnejšie čistenie) ale za to nám príde pre našu rodinu praktickejší. MODEL RACING / LIMITED - balónové pneumatiky Big Apple poskytujú max. komfort (pasívne odpruženie, menší valivý odpor). Vhodné do akéhokoľvek terénu. Každý model dopĺňajú aj blatníky, čo považujem za veľké plus. Keďže sa nám mláky nevyhýbajú. Bez údržbové ložiská robia koleso kvalitnejším – najmä pre nášho ocka.
  • Bezpečné riadidlá (aby sa nedali točiť360˚, žiadne skrutky, výčnelky).
Riadidlá sa nikdy nepretočia. Vďaka ich konštrukcii, ani pri veľkej rýchlosti a náhlom stočení na maximum doprava alebo doľava nedôjde k nehode. Sú pogumované ako na ruky tak aj z bokov. Pomáhajú držať smer presne ako sme zvyknutí aj u NICKO 2v1. Skrutku zakrýva plastový kryt. Je úplne bezpečný, žiadne ostré hrany, výčnelky. Sme veľmi spokojní.

Sima Matulová odrážadlo First Bike

Čo má FIRST BIKE navyše a čo sa nám na ňom páči?

„KONSKÉ“ SEDLO tak ho nazývajú. Príde mi veľmi pohodlné, prehĺbené ergonomicky tvarované, pogumované, z ktorého sa Ben nezošúchava dopredu ani dozadu a pekne je v ňom usadený. Sem-tam sa mu stalo, že oň zachytil tepláčikmi. Jednoducho sa nastavuje bez náradia. Len sa povolí plastová (z tvrdého plastu) skrutka a nastavíte si výšku akú chcete. Najnižšia poloha sedla 34,5cm (s adaptérom 30,5cm) Najvyššia poloha sedla 44,5cm. Ako nastaviť výšku sedadla Vám môžu pomôcť aj tieto fotografie. Sima Matulová First BikeVhodné nastavenie sedadla na odrážadle. Nôžky by nemali byť priveľmi pokrčené (sedlo priveľmi nízko alebo odrážať sa na malom odrážadle) a na druhú stranu by sa nemalo chodiť po špičkách (sedadlo je vysoko, veľké odrážadlo). Správna poloha je vtedy keď má dieťatko nôžky mierne pokrčené. „REFLEXNÉ SAMOLEPKY“  až pri písaní tejto recenzie som si uvedomila, že ich ešte nemáme nalepené. Bolo mi ich ľúto nalepiť, pretože náš Beník odliepa všetko. Keď som zistila, že sú reflexné, šup a už ich máme. Beníkovi vysvetlím, že je to pre jeho bezpečnosť aby bol dobre vidieť. Zaujali nás farebné prevedenia či už odrážadla alebo jednotlivých doplnkov. Sima Matulová Odrážadlo First BikeNa odrážadlo FIRST BIKE si máte možnosť dokúpiť aj doplnky ako LowKit ™ znižovací adaptér, zvonček, košík, reflexnú vestičku, helmu(prilbu). Nezabudnite, že prilba je pre nás cyklistov veľmi dôležitá a preto je vhodné učiť deti už od mala. Bez prilby ani na krok.

Naša realita testovania a vozenia na FIRST BIKE

V prvom rade musím pochváliť firmu FIRST BIKE, že majú výborný návod v papierovej forme a v podobe montážnych videí. Montážne video FIRST BIKE, montáž adaptéra, montáž brzdy, montáž doplnkového koša, montáž zvončeka. Čo viacej dodať sme nadmieru spokojní s výberom a hlavne, že náš Beník si odrážadlo užíva a robí dennodenne pokroky. Postupne sa s ním prechádzal až po nebojácne púšťanie, odrážanie v rôznom teréne. Jeho sebavedomie v koordinácií pohybov a radosť stále napreduje. V Beníkovom mene by sme radi poďakovali za splnenie (nášho) sna FEEDO.SK, babičkám, dedkovi a nám☺. V našom e-shope nájdete rôzne farebné prevedenia obľúbeného produktu First Bike - ktoré si vyberiete vy?