Ako zvládnuť suchý detský kašeľ? Rozpoznajte nebezpečenstvo!

Ako zvládnuť suchý detský kašeľ? Rozpoznajte nebezpečenstvo!>
Nie je nič horšie, ako keď sa z detskej izby ozýva suchý, dráždivý kašeľ vášho dieťaťa. Vonku zúri chrípková epidémia, takže sa asi ani nemáme čomu čudovať. Ako uľaviť dieťaťu od bolestivého kašľa?

Suchý versus vlhký

Najhoršie zrejme je, keď sa počas choroby vystriedajú oba druhy kašľa a potom neviete, či dať dieťaťu niečo na vykašľanie alebo na upokojenie. Stáva sa to. V začiatkoch choroby väčšinou prevláda suchý kašeľ, bolestivý, dráždivý. Po niekoľkých dňoch prejde do produktívneho, vlhkého kašľa. Ako rozoznať kašeľ a kedy je to naozaj vážne? Štekavý kašeľ
 • Najčastejšie ho vyvolá vírusové ochorenie, očakávajte zápal hrtana alebo priedušnice.
 • Najčastejšie sa dieťa dusí počas noci, kedy akoby „pískalo“
 • Pomáha: parný kúpeľ, pobyt na chladnom vzduchu, zapnite v izbičke zvlhčovať a podávajte veľa tekutín
 • K lekárovi zájdite ak: dieťa lapá po dychu a kašle do vyčerpania, či dlhšie ako päť minút.
Vlhký kašeľ
 • Ide viac menej o klasické prechladnutie, vlhký kašeľ je typický po niekoľkých dňoch ochorenia.
 • Ak nastanú komplikácie, požiadajte lekára o CRP test. Tak zistí, či sú potrebné antibiotiká.
 • Pomáha: prečisťovanie morskou vodou, nosnými kvapkami, vyskúšajte teplý kúpeľ
Suchý nočný kašeľ
 • Niekedy môže ísť o vážny problém, nemýľte si ho s astmou – tá sa prejavuje nočným suchým kašľom a nie typickým „piskotom“ v pľúcach.
 • Pomáha: najmä vedomie, že dieťaťu nie je nič vážnejšie. Ak sa kašeľ strieda, vyhľadajte lekára. On urí diagnózu.
Chrapľavý kašeľ
 • Naznačuje chrípku – takže ho sprevádza horúčka, bolesť svalov, nádcha a bolesť hlavy.
 • Dieťaťu podávajte tekutiny, ak sú potrebné lieky proti horúčke, skúste aj tie.

Viete, ako sa popasovať s laryngitídou? Prečítajte si TU 


Kedy zájsť za lekárom?

Kašeľ je vo všeobecnosti obranný mechanizmus organizmu, ktorý naznačuje, že je niečo v dýchacích cestách, čo tam byť nemá. Najčastejšie je to niečo cudzie, čoho sa musím zbaviť a preto kašleme. V prípade detí ide vo väčšine prípadov o ochorenie dýchacích ciest. Kašeľ sa mení a prechádza zo suchého do vlhkého. Podľa lekárov by sme mali najskôr vyskúšať voľnopredajné lieky, ktoré po dohode s lekárnikom vyskúšame. U detí sú obľúbené rôzne sirupy, ktoré bývajú v rôznych príchutiach a to možno deti baví najviac. Kedy a ktoré? Iné lieky sa totiž používajú na vlhký a iné na suchý kašeľ. Antitusiká – lieky na suchý kašeľ Kto už suchý kašeľ na noc zažil, vie, čo to obnáša. Ako pomôcť dieťaťu? Skúste antitusiká, ktoré využívame, ak dieťa v noci nemôže spať a dusí sa. Tieto lieky vám v lekárni predajú, ak dieťa trápi akútny zápal horných dýchacích ciest spolu s liekmi, ktorými znižujeme horúčku. Expektoranciá – teda lieky na vykašliavanie Po tom, ako dieťa suchý kašeľ prejde, väčšinou nastupuje vlhký kašeľ. Tu musíte dávať pozor, aby ste lieky na vykašliavanie a na vlhký kašeľ nekombinovali. Ak dieťa trápi zápal dýchacích ciest spojení so zahlienením, tieto lieky budú najvhodnejšie.

Ako deťom podávať tabletky, sirup či čípky? 


Základné pravidlá, ktoré by ste mali dodržovať

Buďte v pokoji – nie len vaše dieťa, aj vy. Tým, že dieťa bude pokojné, nebude nikde behať, vymýšľať, skákať, bude v režime, kedy sa kašeľ nebude zhoršovať a ani ho nebude zadúšať. Ak leží v miestnosti, kde je suchý vzduch a aj to je na príčine jeho kašľa, miestnosť zvlhčujte. Mokré uteráky namočené v slanej vode vyžmýkajte a nechajte ich cez noc v izbičke na radiátory. Alebo skúste zvlhčovače vzduchu, čo je pre vás lepšie. Nezabudnite pravidelne vetrať. Tekutiny sú alfa a omega – ak dieťa užíva lieky, je potrebné ho hydratovať vždy, keď je na to šanca. Lepšie účinkujú aj lienky na horúčku, nehovoriac o liekoch na vykašliavanie. Babské recepty – Med s cibuľou je obľúbeným receptom, ktoré poznali už naše mamičky a niekto si bez cibule nevie predstaviť „liečenie“ niečím iným. Pomáha aj mlieko s medom. Teplé mlieko pomáha na upokojenie dráždivého kašľa. Med je prírodným antibiotikom už od nepamäti. Ak preferujete bylinkové čaje, pomáha materina dúška, lipa, aníz alebo skoroceľ.