Výbavička pre bábätko

Výbavička pro bábätko

Tak ste sa dočkala. Stále máte v živej pamäti ten okamih, kedy ste svojho drobčeka prvýkrát objala a privoňala mu k hlavičke. Máte za sebou cestu z pôrodnice a doma je vás zrazu o jedného viac. V tejto chvíli potrebuje bábätko hlavne lásku starostlivosť svojich rodičov.

Viete ale, bez čoho sa neobídete? Asi vás neprekvapí, že to budú viac než len plienkykočík, ale na čo sa vyplatí nezabudnúť?

Zostavili sme výbavičku pre bábätko, ktorá vám s výberom môže pomôcť.

Oblečenie

Už vás pohltili nákupy tých malých ponožtičiek a dupačiek? Nezabúdajte pri tom na to, že malé deti pomerne rýchlo rastú, určite nie je nutné si od každého druhu oblečenia kupovať desiatky kúskov. Počty kusov, ktoré uvádzame, sú iba orientačné. 

Dohromady u oblečenia veľmi záleží na tom, kedy k vám bocian priletí.

Na čo si dať pozor

Dojčenie a kŕmenie

Aby dieťatko dobre prospievalo, potrebuje správnu výživu. Tou najlepšou je jednoznačne materské mlieko. Pokiaľ ale dojčiť nemôžete, je tu pre vás náhrada materského mlieka, takzvaná dojčenská mliečna výživa alebo inak povedané umelé mlieko. Tak či tak sa vám bude vo výbavičke hodiť niekoľko pomocníkov.

Prebaľovanie

U prebaľovania veľmi záleží na tom, či budete používať látkové alebo jednorázové plienky. Pokiaľ ste za jednorázové, určite si zabezpečte aspoň pár kusov látkových. Môžete s nimi bábätku utrieť pusinku alebo ho plienkou v teplých mesiacoch prikryť. K prebaľovaniu budete potrebovať: 

Na čo si dať pozor

 • Alergické reakcie – každé bábätko je iné a niektoré nemusia dobre znášať niektoré zložky plienok alebo obrúskov. Vyberajte z výrobkov s označením Sensitive.
 • Bezpečnosť – základným pravidlom všeobecne, nie len pri prebaľovaní je nenechať dieťa samé. Nikdy od neho behom výmeny plienok neodchádzajte.
 • Veľkosť plienok – plienky vyberajte podľa kg dieťaťa. Do pôrodnice sa hodia plienky veľlikosti 1, viaceré z nich majú aj praktický výrez na pupok dieťaťa, ktorý potrebuje špeciálnu starostlivosť v prvých dňoch.

Hygiena a kozmetika

Prvé kúpanie je pre rodičov väčšinou trochu stresujúce. Boja sa, aby niečo neurobili zle, nebodaj bábätku nejako neublížili. Týchto obáv vás asi zbaviť nedokážeme, poradíme vám ale, čo budete ku kúpaniu a následnej starostlivosti potrebovať: 

Na čo si dať pozor

 • Teplota vody – voda na kúpanie by mala mať medzi 36 a 38 °C (prirodzená teplota ľudského tela)
 • Alergická reakcia – rovnako u plienok či obrúskov sa vám môže stať, že vášmu bábätku nesadne treba šampón alebo mydlo.
 • Kozmetika pre deti - najmenšie bábätka kozmetiku viacmenej nepotrebujú. Pokiaľ ale predsa len nejakú zakúpite, uistite sa, že je vyvinutá pre citlivú a jemnú pokožku, všeobecne musí byť určená pre detskú pokožku.
 • Strihanie nechtov - ohľadom strihania nechtíkov sa poraďte s pediatrom. Obecne sa odporúča strihať najskôr po 4 až 6 týždňoch. Nechty na rukách strihajte doguľata, nechty na nohách rovno.

Spánok

Malé bábätka prespia prevažnú časť dňa. V prvom mesiaci života sa udáva až 20 hodín, v jednom roku potom približne 12 až 14 hodín. V postieľke teda trávi naozaj mnoho času. Čo všetko potrebujete k tomu, aby sa mohlo nerušene vydať do ríše snov? 

Na čo si dať pozor

 • Polštáře a peřinky zatím ne – klasické polštáře a peřinky do postýlek novorozenců a batolat nepatří. Hrozí udušení nebo špatný vývoj páteře.
 • Výběr matrace – matraci vybírejte vždy podle rozměrů postýlky. Tvrdost doporučujeme volit střední. Příliš tvrdá ani příliš měkká není pro dětská tělíčka úplně nejlepší.
 • Monitor dechu s matrací – máte-li v plánu používat monitor dechu, vybírejte si matraci s tloušťkou maximálně 12 cm. S vyšší matrací klesá citlivost monitoru.
 • Monitor a pojišťovny – před pořízením monitoru dechu se informujte u své pojišťovny ohledně finančního příspěvku. Některé pojišťovny přispívají jak na monitory dechu, tak na chůvičky.
 • Monitor a přístavná postýlka – pozor, hrozí nesprávné fungování monitoru dechu (monitor snímá vaši matraci a s ní i váš dech místo dechu miminka).
 • Typy bočnic – při výběru postýlky si můžete zvolit typy s pevnými či stahovacími bočnicemi. Další variantou jsou pak postýlky s vyndavacími příčkami.

Prechádzky a cestovanie

Kto hovorí, že s narodením dieťaťa končia dobrodružstvá? Veď ono práve začína! 🙂 Aby ste si výlet spoločne užili, je potreba sa dobre vybaviť. Niektoré veci sú vo výbavičke skoro nevyhnutné, iné vám jednoducho len uľahčia život. Tak čo zobrať so sebou na cestu za zážitkami? Nezabudnite na: 

Lekárnička

Čo všetko by mala obsahovať domáca lekárnička v prípade, že máte doma malého drobčeka? Dieťa nemusí byť nutne choré, bohato stačí, keď sa mu začnú napríklad prerezávať zúbky. Doma je dobre mať:

Na čo si dať pozor

 • Meranie teploty – ak máte bábätko staršie ako 6 týždňov a meriate mu teplotu rektálne, odpočítajte od výslednej teploty 0,5 °C. Do 6 týždňov sa pol stupňa neodpočítava.
 • Lieky, sirup, čipky – ohľadne použitia sa vždy poraďte s pediatrom.