Výbavička do detskej izby
Kráľovstvo s prvými tajomstvami, plné fantázie a smiechu. Detská izbička by mala byť útočiskom, miestom odpočinku aj miestom prvých dobrodružstiev našich najmenších. To, ako ju zariadite, záleží samozrejme na vašich finančných možnostiach, životnom štýle a v neposlednom rade na veku dieťatka.
Pokiaľ plánujete úplne prvú izbičku, ktorá bude pre dieťa približne do 3 alebo 4 rokov, bude sa vám náš radca hodiť.
Kútik na spinkanie
Malé deti prespia prevažnú časť dňa. V prvom mesiaci života sa udáva až 20 hodín, v jednom roku približne 12 až 14 hodín, v 3 rokoch okolo 12 hodín. V postieľke trávi teda naozaj veľa času. Čo všetko potrebuje k tomu, aby sa mohli nerušene vydať do ríše snov?
Rady a tipy:
- Rastúci nábytok – nemálo peňazí vám ušetrí nábytok, ktorý porastie s vašim dieťatkom. Posteľ môžete tak predlžovať podľa rastu vašej ratolesti.
- Výber matraca – matrac vyberajte vždy podľa rozmeru postieľky. Tvrdosť odporúčame voliť strednú. Príliš tvrdá ani príliš mäkká nie je pre detské telíčko úplne najlepšia.
- Nočný stolík – pokiaľ sa vaše dieťa v noci bojí, môže mu na nočný stolík dať napríklad lampičku, alebo projektor.
- Vankúš a perinku zatiaľ nepotrebujete – klasický vankúš do postieľky novorodencovi a batoľaťu nepatrí. Hrozí udusenie alebo špatný vývoj chrbtice.
- Spiaci vak – stále obľúbenejšie sú spacie vaky alebo tenké zavinovačky. Nehrozí nebezpečie prekrytia tváričky, deťom zároveň poskytuje pocit bezpečia ako keby bolo stále v brušku.
- Osvetlenie – okrem lampičky je veľmi dobré využiť aj bezpečnostné svetielko do zásuvky v blízkosti dverí, ktoré môže byť aj so senzorom pohybu. Malé deti sa často boja tmy, uľahčí im to tak nočnú cestu na toaletu.
- Biely šum – zvuk, ktorý dieťa počuje už pred narodením a dokáže ho efektívne ukľudniť aj po ňom. Vyskúšajte napríklad plyšové hračky alebo projektory, ktoré majú ako jeden zo zvukov práve biely šum.
Kútik na prebaľovanie
Pokiaľ nie ste priaznivom bez plienkovej metódy, čaká vás minimálne niekoľko mesiacov až rokov kolotoč prebaľovania, mazania a prezliekania. Okrem plienok samotných sa vám určite môže hodiť napríklad:
Rady a tipy:
- Prebaľovací pult – pokiaľ nemáte doma dostatok miesta alebo chcete ušetriť, môžete si prichystať iba prebaľovaciu podložku, ktorú umiestnite na akýkoľvek rovný povrch.
Kútik na hranie
Čo by to bolo za detskú izbičku bez hračiek? Ich tvar, funkcie a množstvo sa bude s vekom dieťaťa samozrejme vyvíjať, v izbičke ale jednoznačne nemôžu chýbať. Po narodení uvítate hlavne rôzne maznáčiky, neskôr hračky na rozvíjanie senzomotorických schopností.
Rady a tipy:
- Farby – deti do jedného roka nemajú úplne vyvinuté farebné videnie. Do 3 mesiacov vidí iba čiernobielo. Pre novorodenca sa tak najviac hodia hračky s čiernobielymi aplikáciami.
- Hračky do vane – pre zábavu i behom kúpania môžete svojmu drobčekovi prichystať rôzne hračky do vody.
- Materiál – pri výbere hračiek dávajte pozor na použitý materiál. Niektoré z nich môžu byť toxické a ohrozujúce zdravie dieťaťa. To isté platí aj o farbách a lakoch na drevených hračkách.
- Podpora vývoja – hračky sú síce hlavne pre zábavu, vyberajte ale aj také, ktoré podporia správny vývoj dieťaťa. Patria medzi nich rôzne motorické kocky, hudobné nástroje, vkladačky alebo navliekacie korálky.
- Pre dievčatká vs. pre chlapcov – že autíčka sú iba pre chlapcov a bábiky iba pre dievčatá? Dajte deťom možnosť sa rozhodnúť a uvidíte, že syn bude možno behať s kočíkom a dcéra presedí doobedie s autodráhou. Najdôležitejšie predsa je, že ich to baví 😊.
- Plávajúca podlaha – pokiaľ máte plávajúcu podlahu alebo dlažbu, dbajte na to, aby po nich malé deti behali vždy v správnej obuvi. Môže to spôsobiť špatný vývoj klenby na nožičke.
- Penové puzzle – puzzle na zem môže poslúžiť aj ako izolačná podložka, na ktorej sa detičky budú hrať. Sú mäkké, bezpečné a umývateľné. Taktiež sú praktické umývateľné hracie podložky.
Úložné priestory
Do skríň, skriniek, komôd a poličiek budete dávať zo začiatku hlavne oblečenie. Neskôr budú pribúdať hračky, knižky a ďalšie potrebné veci. Na úložné priestory teda určite nezabudnite, budú sa vám hodiť.
Rady a tipy:
- Boxy na hračky – už odmalička je vhodné viesť dieťa k poriadkumilovnosti. Keď budú svoje hračky dávať do pekne vyzerajúcich boxov, hneď sa im bude chcieť robiť poriadok viac 😊.
- Umiestnenie úložných priestorov – s vyššie uvedenou radou súvisí otázka umiestnenia úložných priestorov. Ak chcete, aby si dieťa po sebe upratalo hračky či niektoré kusy oblečenia, dajte skrinky alebo poličky tak, aby na nich dočiahli.