Čo je to i-Size norma?

Čo je to i-Size norma?

I-Size norma je európske bezpečnostné nariadenie pre autosedačky, ktoré bolo uvedené na trh v roku 2013. Štandard pre autosedačky tiež nazývaný R129 (i -Size) je najaktuálnejším nariadením pre bezpečnú jazdu detí proti smeru jazdy v autosedačke pre deti od narodenia do cca 4 rokov.

Čím sa i-Size líši od normy ECE R44?

Staršia norma ECE R44 je založená na hmotnosti dieťaťa. Norma i -Size je naopak založená na výške dieťaťa.

Práve výška dieťaťa lepšie určuje vhodnosť autosedačky pre dieťa, aby boli dostatočne chránené najcitlivejšie partie detského tela ako sú chrbtica, krk a hlava.
Ak vlastníne autosedačku so staršnou normou ECE R44 (väčšina aktuálnych sedačiek), nemusíte sa obávať, tieto autosedačky sú v súlade s bezpečnostnými normami, to znamená, že sú pre dieťa stále bezpečné a môžete ich aj naďalej bez obáv používať. Pri sedačkách i-Size ide teda len o novú úpravu normy.

Pamätajte, že pri norme i -Size musí byť autosedačka pre bábätko alebo batoľatá nainštalovaná pomocou systému ISOFIX .

isize

Čo je to ISOFIX a má ho moje auto?

ISOFIX je medzinárodne štandardizovaný systém uchytenia autosedačiek. Automaticky uzamkne vašu autosedačku – alebo základňu autosedačky – na dve kovové spony (upevňovacie body ISOFIX) medzi sedadlom vášho auta. ISOFIX je štandardom vo väčšine nových áut od roku 2006. Informáciu, či má vaše vozidlo ISOFIX nájdete v používateľskej príručke vozidla, prípadne nájdete štítok ISOFIX na spodnej časti sedadla.

isize (1)

Cestovanie proti smeru jazdy do 15 mesiacov

Pri autosedačkách vyrobených podľa normy i-Size sa vysoko odporúča, aby vaše dieťa cestovalo proti smeru jazdy vozidla až do 15 mesiacov. Cestovanie proti smeru jazdy ochráni citlivé časti tela, krk a hlavu vášho dieťaťa tým, že rozloží sily nárazu, ak dôjde k čelnej zrážke.

Nástrahy autosedačiek z druhej ruky

Kúpa vajíčka či pokračovacej autosedačky môže byť v niektorých prípadoch finačne náročná, avšak je to položka vo výbavičke, ktorá by rozhodne nemala pochádzať “z druhej ruky”. Pri kúpe takejto autosedačky nemáte istotu, či nemá za sebou vážnu dopravnú nehodu a napriek tomu, že na autosedačke nemusí byť viditeľné poškodenie, stačí malá prasklinka a autosedačka už nemusí spĺňať 100 % bezpečnostnú funkciu.

Životnosť autosedačiek býva zväčša 10 rokov, po uplynutí tejto doby môžu niektoré diely sedačky strácať na kvalite (napíklad plastová kostra). Materiál môže podliehať procesu starnutia, pri ktorom môže krehnúť a prasknúť. Procesy ako UV žiarenie, vlhkosť či bežné používanie spôsobujú, že plast rýchlejšie starne a preto sa autosedačku už neodporúča používať. Dátum výroby autosedačky môžete nájsť priamo na platových častiach.

Voľba Feedo rodičov

DUALFIX i-SIZE je najviac flexibilnou voľbou pre vaše dieťa od narodenia do 4 rokov (105 cm). Autosedačka s možnosťou otočenia o 360 stupňov ponúka rodičom i deťom maximálny komfort a možno ju inštalovať v smere i proti smeru jazdy.

Autosedačka Pebble Pro od narodenia do 12 mesiacov poskytuje maximálnu úroveň pohodlia a bezpečnosti pre vaše dieťa. Je vhodná aj na cestovanie lietadlom. Súčasťou autosedačky je pohodlná výplň pre novorodenca.

I-GUARD je autosedačka pre deti od narodenia do cca 4 rokov. Aby boli zaistené najvyššie bezpečnostné štandardy, autosedačka bola testovaná za prísnejších podmienok, než vyžaduje norma.