Ako vybrať monitor dychu

Ako vybrať monitor dychu pre bábätko

Monitory dychu využijete už od narodenia vášho bábätka. Obzvlášť dôležitý je u predčasne narodených detí, alebo bábätiek, ktoré majú rôzne ochorenia.

Prístroj monitoruje pohyb bábätka pri dýchaní počas spánku. Monitor dychu sústavne deteguje pravidelný pohyb hrudníka a upozorní vás pri zástave dychu. Monitory dychu sa skladajú väčšinou z dvoch častí, a to zo senzoru v tvare dosky, ktorá sa vkladá pod matrac,  a napojeného vyhodnocovacieho prístroja. Tento typ monitorovania bábätka ho nebude nijak obmedzovať v jeho kľudnom spánku. Bohužiaľ sa môžete stretnúť s falošnými poplachmi, ktoré sa zriedkavo stávajú u starších dojčiat, ktoré sa môžu zo senzoru pregúliť.

Aké sú druhy monitorov dychu

Podložkové monitory dychu do postieľky

Jeden z najobľúbenejších spôsobov monitorovania dychu počas spánku vášho bábätka. V balení sa nachádza snímacia podložka alebo dosky, vyhodnocovacia jednotka, ktorá je buď prepojená s podložkou káblom alebo je bezdrôtová s dosahom až 20 m (bezdrôtovú technológiu používa značka Angelcare). Monitor vás ihneď upozorní, pokiaľ bábätko prestane dýchať, a tak pomôže predísť veľkej katastrofe.

K zástave dychu môže prísť hneď z niekoľkých dôvodov, medzi ktoré patrí napríklad vdýchnutie zvratkov, hračky alebo zaborenie tváre do deky či vankúša. Najobávanejší je SIDS – syndróm náhleho úmrtia, ktorý sa môže vyskytnúť u detí do 1 roka bez adekvátneho vysvetlenia. O ďalších rizikách váš ešte viac poučí váš pediater.

angelcare

Monitory dychu pre dvojčatá

Pokiaľ čakáte viacej detičiek, potrebujete viac senzorických podložiek. Tieto monitory fungujú na rovnakom princípe, ako tie pre jedno bábätko, iba je k jednej vyhodnocovacej jednotke pripojených viac senzorových podložiek. Môžete tak monitorovať vaše dvojčatá súčasne a nepotrebujete dve poplachové jednotky.

V tomto prípade však dvojčatá nemôžu spinkať v jednej postieľke, pretože by dochádzalo ku skreslenému alebo chybnému monitorovaniu.

Do monitoru dychu pre dvojčatá sa vám rozhodne oplatí investovať.

Mobilné monitory dychu

Mobilné monitory dychu nie sú vybavené podložkou, ale buď sa pripínajú priamo na plienku alebo sa jedná o špeciálne monitorovacie náramky.

Užitočné informácie pre výber monitoru dychu

Dĺžka používania

Monitory dychu nie sú nijak vekovo obmedzené a môžete ich používať kľudne až do jedného roku života bábätka. Zastáva dýchania najviac hrozí u novorodených detí do 6. mesiaca veku.

V prípade, že má vaše bábätko nejaké ochorenie, je dôležité sa pred používaním monitoru poradiť s vašim ošetrujúcim lekárom.

Kalibrácia

U nového prístroja si nemusíte s kalibráciou robiť žiadne starosti. Monitor dychu by mal byť správne nastavený už od výroby. Pokiaľ sa ale rozhodnete kúpiť prístroj z druhej ruky, je potrebné u jeho výrobcu požiadať o kalibráciu.

Samozrejme po dlhom užívaní (cca po 2 rokoch), odporúčame správnosť kalibrácie overiť u výrobcu tiež.

Čo robiť, keď monitor dychu hlási poplach

Čo robiť, keď príde k najhoršiemu, monitor hlási poplach a vy zistíte, že bábätko nedýcha?

V tomto prípade môže nastať hneď niekoľko situácií, a to napríklad:

  • bábätko, ktoré je prekryté alebo zaborené do deky alebo vankúša, sa zľakne samotného hlasného poplachu a samo sa nadýchne,

  • alebo stačí keď z neho deku alebo iný predmet odstránite.

Pokiaľ sa ale jedná o SIDS a bábätko prestalo dýchať bez príčiny, je potrebné mu poskytnúť prvú pomoc. Na túto situáciu vás najlepšie pripravia kurzy prvej pomoci pre bábätko.

Tipy

Voľba Feedo rodičov

Monitor kombinuje špičkovú detekciu pohybu s vynikajúcim zvukom. Výhodou je bezdrôtová snímacia podložka.

Český výrobok, ktorý vám zaistí kontrolu nad správnym dýchaním bábätka. Často sa využíva aj v pôrodniciach pri starostlivosti o nedonosené detičky.

Náramok umožňuje sledovať tri najdôležitejšie životné funkcie dieťaťa – pulz, kyslík v krvi aj teplotu v reálnom čase.

Na čo sa rodičia najčastejšie pýtajú?

Je nevyhnutné si monitor dychu zabezpečiť?

Názory na nutnosť zabezpečenia monitoru dychu sa líšia. Sú rodičia, ktorí si ho chvália, pretože vďaka nemu v kľude a vedia, že je ich bábätko v poriadku. Potom sú takí, ktorí sa pre jeho kúpu nerozhodli a v pohode sa bez nej obišli.

Monitor dychu bábätka sa najčastejšie kupuje z dôvodu prevencie pred SIDS (syndróm náhleho úmrtia bábätka), ktorý sa u detí môže prejaviť bez akýchkoľvek príznakov a následky môžu byť fatálne. Rozhodnutie je teda na vás.

Aký vysoký môže byť detský matrac, aby monitor dychu fungoval?

U niektorých monitorov dychu môžete nájsť informácie, že podložka zvládne snímať bábätka len na matraci určitej výšky. V dnešnej dobe však už väčšina monitorov dychu zvládne fungovať s akýmkoľvek matracom aj roštom – ale aj tak si túto informáciu overte pred nákupom.

Do kedy mám monitor dychu používať?

Syndróm náhleho úmrtia sa prejavuje najčastejšie u detí do jedného roku života, čo je tiež najčastejší vek, do ktorého sa monitory dychu používajú. Dĺžka používania je však samozrejme na vás.

Ako správne umiestniť monitor dychu?

Platňový monitor dychu je vybavený snímacou podložkou, ktoré položíte pod matrac, na ktorom bábätko spí. Na rošt umiestnite pevnú podložku, na ktorú dáte snímaciu jednotku. Pokiaľ máte doma nedonosené bábätko, odporúčame umiestniť podložku hneď pod plachtu. Ako bábätko rastie, môže sa stať, že mu jedna senzorická (snímacia) podložka nebude stačiť. Mohlo by sa pretočiť z jej dosahu a spustil by sa alarm. Z tohto dôvodu už nájdete v ponuku hneď dve podložky, pre lepšie rozloženie, alebo je možné ju dokúpiť ako doplnok.