Ako vybrať jedálenskú stoličku

Ako vybrať jedálenskú stoličku

Stretnutie u jedla býva vo veľa rodinách jedinečnou chvíľou, kedy každý člen porozpráva, čo v ten deň urobil a ako sa mal. Chcete, aby súčasťou tejto tradície bolo aj vaše dieťatko? Potom je pre vás ideálna jedálenská stolička. Podľa čoho ju ale vybrať a aké sú druhy? Aby ste pri výbere neboli úplne bezradný, pozreli sme sa tejto otázke na zúbok za vás.

Dopredu je dôležité povedať, že väčšina jedálnych stoličiek je pre deti od 6 mesiacov. Pokiaľ ale začínate s príkrmami a kŕmenie v lehátku či hojdačke vám príliš nevyhovuje, odporúčame sa poobzerať po stoličkách polohovateľných. Ty sú špeciálne určené pre najmenšie deti, ktoré ešte samé nesedia.

Aké sú druhy jedálenských stoličiek

Primárne sa jedálenské stoličky delia podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na výber máte jedálenské stoličky z dreva, plastu alebo kovu. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody (najmä čo sa týka hmotnosti a údržby). Pred tým ako si zvolíte materiál sa zamyslite nad účelom jedálenskej stoličky a vašim životným štýlom.

Klasické stoličky

Pokiaľ hľadáte jednoduchosť a nemáte žiadne ďalšie požiadavky, sú pre vás ideálne tie najjednoduchšie varianty stoličiek, najčastejšie vyrábané z plastu alebo z dreva. Tie tak slúžia jedinému účelu – sedeniu pri jedle. Výhodou je obvykle nižšia cena, u drevených materiálov zas nestarnúci vzhľad. Nevýhodou sú chýbajúce kolieska, absencia doplnkov a nemožnosť polohovať opierku chrbta.

zidlicka

Rastúce stoličky

Veľmi obľúbený variant je v dnešnej dobe nábytok, ktorý s deťmi rastie. Môžu ho tak používať aj niekoľko rokov. Niektoré sú napríklad do 3 rokov, výnimkou nie sú aj také, na ktorých vie sedieť roční drobček, ale aj školák v druhej triede. Stoličky sa potom odlišujú nosnosťou a nastaviteľnou výškou a hĺbkou sedacej časti.

enock (1)

Multifunkčné stoličky

Pokiaľ chcete zabiť dve (aj viac) múch jednou ranou, sú pre vás vhodné stoličky, ktoré je možné využiť tiež ako kolísku, ležadlo, samostatnú stoličku, hrací pult alebo napríklad stolček. Pri cestovaní tak beriete iba jednu vec, dostatočne skladná stolička vám tak ušetrí miesto. Nevýhodou môže byť vyššia cena

chicco (2)

Polohovateľné stoličky

Pre najmenšie deti sú vhodné polohovateľné stoličky. Vďaka nastaveniu opierky do mierneho polovičného sedu v nej môžu hodovať aj papkáči, ktorí ešte sami nesedia a zúčastňovať sa tak rodinného stolovania bezpečne a bez nezdravého tlaku na vyvíjajúcu sa chrbticu. Viac výškových stupňov a možnosť polohovania je ideálnou voľbou pre deti od narodenia.

wood (1)

Detské sedadlá – podsedáky

Z jedálnej stoličky už váš drobček odrástol, ale na bežnej stoličke mu stôl siaha sotva po bradičku? Zakúpte mu podsedák – nadstavec, vďaka ktorému na stôl pohodlne dočiahne. Pri výbere dávajte pozor najmä na bezpečné prichytenie k sedadlu stoličky.

baby

Na čo sa pri výbere stoličiek zamerať

Materiál

Vybrať si môžete najčastejšie buď drevené, drevotrieskové, plastové alebo kovové. Niektorí rodičia nedajú dopustiť na plast a s udržovaním drevenej stoličky majú špatné skúsenosti. Iní majú zase väčšiu dôveru práve v tie drevné, lebo na nich pôsobia bezpečnejšie.

  • Drevo má tú výhod, že je 100 % zdravotne nezávadné a má dlhú životnosť. Súčasne ale tiež potrebuje viac starostlivosti.
  • Dlhou životnosťou sa môže pýšiť aj stolička kovová. Tie sa tiež len tak nepoškriabu a sú vhodné pre alergikov.
  • Drevotrieskové a plastové stoličky sú najlacnejšie, majú ale kratšiu životnosť ako vyššie spomínané drevo a kov. Mimo to je treba overiť, či tieto stoličky neobsahujú nejaké zdravotne závadné látky.

Bezpečnosť

Nezáleží na tom, ako bude stolička ladiť s kuchynskou linkou, dôležité je v prvom rade to, či je stolička stabilná. Deti môžu byť naozaj živé, stolička tak musí zvládnuť aj chvíle, kedy nezbedník rozhadzuje ručičkami, pretože práve dnes na mrkvu nemá chuť. Pozrite si tiež bezpečnostné pásy a mimo iného sa uistite, že sú pohodlné a výškovo nastaviteľné. Výhodou je tiež detská poistka.

Zdravie

Pri výbere by sme mali myslieť tiež na zdravie a vývoj našich najmenších. Sedadlo a opierka by tak mali zvierať pravý uhol, aby dieťa sedelo s rovným chrbátikom. U podnožky je zase ideálne, keď je nastaviteľná. Dieťa by na nej malo spočívať celou plochou nožičiek.

Skladovateľnosť

Určite sa zamyslite tiež nad tým, či náhodou nemáte v pláne s touto stoličkou aj cestovať. V tom okamihu sa zamerajte na rozmery, ktoré má stolička po zložení. Súčasne tiež dbajte na to, či sa jednoducho skladá a rozkladá.

Čistenie

Keď sme si ako bezdetní vyberali sedačku, zásadný pre nás bol väčšinou vzhľad. S deťmi prichádza na radu myšlienka: „Dostaneme z toho aj zaschnuté cestoviny?“ U jedálenských stoličiek sa na možnosť čistenia zamerajte dvojnásobne. Na spôsob stolovania bez jedinej kvapky vedľa to teda nevidíme 😊. Výhodou je aj odnímateľný pult, ktorý môžete samostatne opláchnuť. Väčšina má pult dvojitý, tým pádom môžeme hornú časť oddeliť a pohodlne ju umyť, pričom papkáčovi ostane stále pult spodný.

Na čo sa rodičia pýtajú najčastejšie

Aký mám zvoliť materiál?

Záleží na tom, či chcete so stoličkou cestovať (drevený masív je dosť ťažký a nie je skladný) alebo ju chcete používať aj v budúcnosti pre ďalšie deti (plast a drevotrieska nemajú tak dlhú životnosť). Zamyslite sa tiež nad tým, či vaše dieťa nemá nejaké alergie a materiál nie je zdravotne závadný.

Rady a tipy

  • Nikdy nenechávajte dieťa bez dozoru. Aj keď si môžete byť istý, že je vaša stolička naozaj bezpečná, stať sa môže čokoľvek. Pozor dávajte na možné prevrátenie, keď dieťa zaprie nohy o stôl alebo iný predmet.
  • Pokiaľ náhodou pravidelne nezdvíhate na bench desiatky kilogramov, pozriete sa po stoličke so zadnými kolieskami. Manipulácia bude určite jednoduchšia. Ideálna je prítomnosť brzdy na nich.
  • Pri výbere sa určite zamerajte na to, či je stolička vhodná už pre deti od narodenia alebo až pre tých, ktorí vedia samostatne sedieť.
  • Pokiaľ nechcete veľakrát odbiehať od jedla, poobzerajte sa po stoličke, ktorá má závesný košík alebo sieťku. Do neho si môžete dať vreckovky alebo podbradníky.

Voľba Feedo rodičov

Stolička je vhodná od 6. mesiacov do 10 rokov. Má široký podnos a dostatočne priestranné sedadlo aj pre väčšie deti. Je skvelým spoločníkom ako pri stolovaní, tak aj napríklad pri maľovaní.

Stoličku je možné používať na 4 spôsoby: ako jedálenskú stoličku do 15 kg, stoličku s podnosom, samostatnú stoličku k stolu a stoličku alebo kresielko vhodné pre deti do 5 rokov alebo 36 kg.

Dokonalá vysoká stolička vhodná ako pre vaše novorodené bábätko, tak aj pre batoľa a to vďaka nastaviteľnej chrbtovej opierke, ktorú je možné polohovať až do roviny. Vaša ratolesť bude mať pohodlie ako v hlbokej vaničke.