Ako vybrať cyklo doplnky

Ako vybrať cyklodoplnky

Chcete byť s deťmi na bicykli, ale ešte sú malé na svojho vlastného tátoša? Posaďte ich teda k sebe do kvalitnej cyklosedačky alebo ich pohodlne uložte do cyklovozíka. Bicyklovanie s deťmi je skvelá vec, ale ani v takýchto chvíľkach by ste nemali zabúdať na ich bezpečnosť. Jej najdôležitejším prvkom je kvalitná cyklistická prilba určená pre najmenších. Odpovede na to, ako vybrať tie najlepšie druhy cyklosedačiek, prílb aj cyklovozíkov, vám dá náš poradca v nasledujúcich riadkoch.

Cyklovozíky – dôležité rady

 • Pri výbere cyklovozíka si určite pre koľko detí má byť. Existujú varianty pre jedno, ale aj pre viac detí. Veľmi dôležité je pohodlie, preto vždy dobre zvážte, akú výbavu produkty ponúkajú a či sa dá vozík pripnúť za váš bicykel.

 • Cyklovozíky sú vyrábané pre deti od narodenia až približne do 6 rokov, záleží na maximálnej nosnosti vozíka. Sú univerzálne, pričom bezpečné a pokojné leňošenie najmenších detí zaistí novorodenecká vložka/miminkovník. Jeho bezpečnosť zaručuje 3 bodový bezpečnostný pás.

 • Praktická rada: zadovážte si ho aj s jednoducho odnímateľným bavlneným poťahom, ktorý môžete prať.

 • Poznáme dva základné druhy cyklovozíkov a to pre jedno alebo pre dve deti. Rozdiel je najmä vo veľkosti, ale tiež v hmotnosti a celkovom prevedení. 

 • Ďalším dôležitým bodom pri výbere je variabilnosť vozíka.  Ten býva možné pripevniť za bicykel, použiť pri behaní, korčuľovaní, prípadne ľahšej turistike v teréne. Poslednou funkciu môže byť jeho použitie ako náhrada za bežný kočík.  

 • Pri kúpe si vždy zmerajte dĺžku osky na bicykli. Ak nie je dostatočná, zadovážte si novú, presne podľa parametrov cyklovozíka. 

 • Pre pohodlie a bezpečnosť popremýšľajte aj nad kúpou rôznych doplnkov, ako pláštenka, clona proti slnku, organizér alebo držiak na fľašky. 
taxxi

Tipy

 • Keďže kolesá sú nafukovacie, pumpa alebo základná sada na opravu defektu by vo vašej výbave nemala chýbať.
 • Nebojte sa vozík využívať aj na korčuľovanie či iný aktívny pohyb. Nielen, že doprajte čerstvý vzduch dieťaťu, ale robíte niečo zdravé aj pre seba.
 • Pri montáži za bicykel si vždy riadne skontrolujte uchytenie. Tých pár sekúnd navyše za pocit bezpečia rozhodne stojí!

Často kladené otázky – cyklovozíky

Je používanie cyklovozíkov bezpečné?

Je, ak budete dodržiavať všetky bezpečnostné predpisy, ktoré udáva výrobca. Vždy prispôsobte svoju rýchlosť vašim schopnostiam a terénu. Takisto majte na pamäti aj veľkosť vozíka a jeho manévrovacie schopnosti, ako aj hmotnosť detí a nákladu v ňom.

Prečo si radšej nekúpiť používaný, ale lacnejší vozík z druhej ruky?

Aj tu platí to, čo pri autosedačkách. Nikdy neviete, ako sa s vozíkom narábalo pred vami, či nebol poškodený alebo opravovaný. Toto všetko by mohlo zapríčiniť, že v kritickej situácii by vozík nemusel spĺňať všetky bezpečnostné kritériá, ktoré od neho očakávate.

Prečo používať cyklovozík a nie cyklosedačku?

Je to o vašich prioritách, nedá sa povedať, čo je lepšie. Cyklovozíky sú však vo svojej podstate úplne iným dopravným prostriedkom. Ich výhodou je napríklad to, že sa dajú používať aj pri iných športoch, teda pri behaní alebo korčuľovaní. Využiť sa tiež dajú ako náhrada kočíka.

Cyklosedačky – dôležité rady

 • Cyklosedačky sa delia na viac kategórií a to podľa váhy, veku dieťaťa, ale aj podľa toho, či chcete mať dieťa posadené pred sebou alebo vzadu za chrbtom. Oba spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody, preto sa rozhodujte prezieravo.
 • Pri výbere cyklosedačiek si dajte záležať najmä na tom, aby vaše dieťa bolo so sedačkou „stotožnené“. V praxi to znamená, že musíte brať do úvahy jeho vek, hmotnosť aj výšku. Ideálnym riešením je dať si poradiť v predajni alebo si niektoré druhy predtým reálne vyskúšať
 • Zabudnúť nesmiete ani preveriť typ bicykla, na ktorý sedačka pôjde. Ich konštrukcia je rôzna a preto sa môže stať, že vami vybraná sedačka sa na váš bicykel nebude dať uchytiť bežným spôsobom.
 • Dôležitým parametrom je aj zapínanie. Kým pri menších deťoch sú štandardom viac bodové bezpečnostné pásy, pri sedačkách pre väčšie deti postačí aj jednoduchšia verzia s upínaním okolo pása dieťaťa. Overte si, čo budete potrebovať vy.
 • Pri kúpe sa tiež presvedčte, či sú v balení všetky potrebné doplnky na správne a bezpečné namontovanie sedačky na bicykel. Ak nie, treba si ich dokúpiť. Napríklad, ak chcete využívať MTB bicykel, zrejme budete potrebovať špeciálny adaptér na jej uchytenie.
 • Popremýšľajte aj nad kúpou niektorých zaujímavých doplnkov, ako je predné sklo, ale aj praktický zámok na prednú či zadnú sedačku.
cyklo (1)

Tipy

 • Pri výbere cyklosedačky sa snažte zadovážiť vždy takú, ktorá reflektuje na aktuálne parametre vašich detí. Ich pohodlie a najmä bezpečnosť by mali byť priorita.
 • Bezpečné uchytenie je to najdôležitejšie, čo môžete pre vaše dieťa spraviť. Preto venujte montáži viac ako dostatočnú pozornosť.
 • Bicykel s cyklosedačkou odkladajte tak, aby neprišlo k jej mechanickému poškodeniu.

Často kladené otázky – cyklosedačky

Musím presne dodržiavať všetky parametre uvádzané výrobcom?

Údaje, ktoré udáva výrobca, zaručujú bezpečnosť a funkčnosť každej cyklosedačky. Ak má napríklad dieťa 9,5 kg, pri nosnosti 9 kg, nemusí to hneď znamenať, že sa sedačka zlomí, ale určite vám už odporúčame rýchlu výmenu za typ so správnou nosnosťou.

Prečo sú niektoré sedačky drahšie, ako ostatné?

Ako pri všetkom, aj tu zohráva rolu meno výrobcu, ale aj prevedenie, keď každý detail navyše môže zabezpečiť vášmu dieťaťu vyššie pohodlie, ale najmä bezpečnosť. Niektoré cyklosedačky môžu byť síce lacnejšie, ale predávajú sa len v základnej výbave a tak si napríklad držiak na uchytenie na bicykel musíte dokúpiť.  

Ak nebicyklujem často, môžem si cyklosedačku požičať?

Ak ste naozaj sviatočným jazdcom, tak je táto otázka samozrejme aktuálna, ale vždy treba byť opatrný, od koho si ju požičiavate a či nebola predmetom nejakej havárie alebo poškodenia. Ak ste však na bicykli aspoň trocha pravidelne, odporúčame zakúpiť sedačku novú.

Prilby pre najmenších - dôležité rady

 • Ak chcete získať naozaj kvalitnú a bezpečnú prilbu, treba sa zamerať na to, aký druh bezpečnostného certifikátu prilba vlastní. Ďalšou dôležitou náležitosťou je jej presná veľkosť. Ak zvolíte menšiu, nemusí dostatočne pokryť všetky potrebné miesta na hlave, prípadne môže nastať problém so zapínaním. Ak naopak väčšiu, môže dieťaťu z hlavy skĺznuť práve v ten najnevhodnejší okamih.
 • Pri kúpe sa snažte prilbu vždy reálne vyskúšať. Ak sa to nedá, dohodnite si s predajcom možnosť prípadnej výmeny. Vhodne zvolená veľkosť prilby je pre bezpečnosť veľmi dôležitá.
 • Neodporúčame kupovať prilbu z druhej ruky. Hoci to nemusí byť na prvý pohľad vidno, nikdy neviete, či nebola predmetom nárazu, ktorý ju mohol poškodiť, a práve preto by sa mohli v kritickej chvíli ukázať jej bezpečnostné prvky ako nefunkčné.
 • Hoci to nemá s bezpečnosťou veľa spoločného, určite naučíte dieťa nosiť prilbu ľahšie, ak mu ju kúpite takú, ktorá sa mu bude pozdávať, najmä farebne.
 • Prilbu noste počas bicyklovania stále aj vy. Pre dieťa bude nosenie prilby potom automatické a vy ho to skôr naučíte.
 • Overte si, či je všetko funkčné, teda aj zadné doladenie prilby, upínanie, alebo možnosť nastavenia veľkosti popruhov.
cyklo (2)

Tipy

 • Prilbu považujte za absolútnu samozrejmosť, snažte sa ísť deťom príkladom vy aj vaši spolujazdci.
 • Najmä pri najmenších deťom udržujte prilbu v čistote spolu s bicyklom. Umývajte ich spoločne s deťmi, naučíte ich tak starostlivosti.
 • Po páde, pri ktorom príde prilba ku kontaktu s prekážkou, alebo pri inom mechanickom poškodení, dobre zvážte, či je stále bezpečná.

Často kladené otázky – přilby

Ako viem, že je prilba naozaj bezpečná?

V Európe existujú povinné minimálne bezpečnostné štandardy, ktoré musí spĺňať každá prilba. Je to niečo ako bezpečnostný test pri autách. Ak by ich prilba nespĺňala, nemohla by sa u nás predávať.

Určite prilba chráni moje dieťa pred úrazom? Vypadá tak krehko?

Hoci sú prilby na prvý pohľad krehké, sú vyrábané z tých najlepších materiálov. Ich význam pri ochrane zdravia a života detí aj dospelých je nesporný. Dokážu absorbovať veľké množstvo sily pri náraze a významne znižujú riziko priameho kontaktu hlavy s prekážkou.

Prečo musí byť prilba vždy zapnutá?

Ak by nebola, jej účinnosť sa výrazne zníži. Pri náraze alebo páde by sa mohla zošmyknúť, čím zostane hlava nechránená. Ak aj na hlave zostane, môže sa rôzne posunúť a podvoliť sa sile nárazu, proti ktorému má hlavu chrániť.

Najobľúbenejšie cyklovozíky Feedo rodičov

Rodinné výlety a čas strávený v prírode si naplno užijete s Cyklovozíkom TaXXi Elite 1. Vozík za bicykel S’cool TaXXi Elite 1 je pre 1 dieťa a disponuje širokospektrálnym zameraním.

HAMAX Outback – víťaz prestížnej ceny Reddot AWARD 2016. Multifunkčný rodinný priateľ na bicykel, na šport i do mesta. Pevný hliníkový rám ponúka optimálnu ochranu detí a veľa priestoru v kabíne.

Odolný a priestranný vozík pre každodenné jazdu zaneprázdnených rodiny. Navrhnutý tak, aby podával skvelý výkon pri cyklistike, prechádzkach, behanie a lyžovanie

Najobľúbenejšie cyklosedačky Feedo rodičov

Samonosná nepolohovacie sedačka s uchytením do zámku. Sedačka je vhodná pre deti od 9 mesiacov do 22 kg, má výškovo nastaviteľné opierky nôh, trojbodové upínacie popruhy, operadlo s prelisom pre helmu.

Klasická, bezpečná a ľahko použiteľná polohovateľná detská cyklosedačka, vďaka ktorej budú vaše každodenné cesty aj vychádzky do prírody s dieťaťom oveľa pohodlnejšie ako doteraz.

Samonosná Hi-End polohovacia (20 °) sedačka s uchytením do zámku. má výškovo nastaviteľné opierky nôh, trojbodové upínacie popruhy, operadlo s prelisom pre helmu.

Najobľúbenejšie helmy Feedo rodičov

Cyklistická prilba vhodná na cyklosedačku, odrážadlo a detský bicykel. Zadný tvar helmy je prispôsobený vykrojeniu cyklosedačky a tvorí tak dokonalý pár s cyklosedačka­mi HAMAX.

Cyklistická prilba pre deti v dvoch veľkostiach. Vhodná na cyklosedačku, odrážadlo a detský bicykel, ale aj na skateboard, kolobežku a ostatné vonkajšie ativity, kde potrebujete byť chránení a zároveň sa cítiť dobre.

Jednoduché nastavenie veľkosti, vyrobené v Taliansku. Malého vodiča či vodičku okúzli tiež originálny farebný dizajn, s ktorým bude cestovanie ešte veselšie.