Ako vybrať cumlík pre bábätko

Ako vybrať cumlík pre bábätko

Utišujúci cumlík je obľúbená pomôcka na ukľudnenie bábätka. Sací reflex je od narodenia jedným z najsilnejších inštinktov a preto satie (alebo „dudľovanie“) dieťatko upokojuje. Poradíme vám, ako vybrať správny cumlík pre vaše bábätko a ako sa zorientovať vo veľkostiach, materiáloch aj rôznych tvaroch. Uvidíte, aké motívy cumlíkov a karík sú k dispozícií. A nechýba ani odpovede na najčastejšie otázky.

Na čo sa pri výbere cumlíkov zamerať?

Veľkosť

Veľkosť je pre váš výber najdôležitejšia.

Cumlík sa obvykle delí na tri základné veľkosti (0–6 mesiacov, 6–18 mesiacov, 18–34 mesiacov). Toto vekové označenie je vždy viditeľné na obale výrobku a ovplyvňuje tvar a veľkosť cumlíka. Výberom správnej veľkosti znížite riziko nesprávneho vývoja zúbkov a celej ústnej dutiny.

V ponuke sú také špeciálne cumlíky pre predčasne narodené deti, alebo pre deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Velikosti dudlíků

Materiál

Pri vašom hľadaní sa stretnete s dvoma druhmi materiálov – silikónom a kaučukom. V niektorých prípadoch môže byť označenie „kaučuk“ zavádzajúca informácia a nemusí byť zárukou 100% prírodného materiálu (môže označovať napr.: syntetický kaučuk). Či už silikón alebo kaučuk majú svoje pre a proti a záleží na rodičoch (a tiež bábätku), ktorému materiálu dajú prednosť.

Silikónové cumlíky sú obvykle celkom priehľadné, bývajú pevnejšie. Patria k viac využívaným, zrejme preto, že na silikónovom povrchu zostáva menej baktérií, pretože nemá žiadne póry, na ktorých by sa baktérie zachytili.

Kaučukové/latexové cumlíky majú väčšinou typické žltohnedé sfarbenie a sú mäkšie a pružnejšie. Majú však špecifickú chuť a vôňu, ktorá nemusí každému bábätku vyhovovať. Rýchlejšie sa opotrebujú a strácajú pružnosť. Kaučukové cumlíky sú menej vhodné pre použitie v umývačke riadu.

Všetky cumlíky treba z hygienických dôvodov meniť, preto nemusí byť stálosť materiálu rozhodujúcim faktorom. V praxi najlepšie funguje dať dieťatku obidva tieto materiály ochutnať a hneď zistíte, čo mu vyhovuje.

Tvar

Anatomický tvar – tento cumlík má vnútornú stranu zrezanú. Je to kvôli polohe jazyka pri satí a znížení rizika deformácie prvých zúbkov. V tejto otázke sa však ani odborníci nezhodnú – časť z nich sa opiera o fakty, že predchádzajúce generácie anatomických cumlíkov nemali a nikto nezaznamenal nárast pacientov v zubných ordináciách.

Symetrický tvar – cumlík je v tvare osmičky. Nevýhodou tohto tvaru je, že kvôli absencie zrezania vyvíja cumlík ľahký tlak na hornú klenbu v ústach bábätka.

Tvar kvapky – ten už nájdete veľmi málo, výrobcovia od neho postupne upúšťajú.

V praxi opäť platí, že každému bábätku vyhovuje niečo iné.

Anatomický/ortodontický tvar
Anatomický/ortodontický tvar​

Tento cumlík má vnútornú časť zrezanú. Je to kvôli polohe jazyka pri satí a znížení rizika deformácie prvých zúbkov

Tvar kvapky
Tvar kapky

Tvar kvapky už v ponuke nájdete veľmi málo, výrobcovia od nej postupne upúšťajú.

Symetrický/fyziologický tvar
Symetrický/fyziologický tvar​

Cumlík je v tvare osmičky, teda s oboch strán rovnaký – nemá vrchnú a spodnú stranu, do úst ho môžete vkladať ľubovoľne.

Majte na pamäti, že každému bábätku môže vyhovovať iný tvar cumlíka, preto je potrebné skúšať, ktorý je ideálny práve pre vášho drobčeka.

Karika

Aj keď sa vám na prvý pohľad môže zdať, že karika plní hlavne estetickú funkciu, nie je tomu tak. V karike bývajú ventilačné otvory, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu k pokožke a predchádzajú hromadeniu slín za karikou a podráždeniu pokožky.

U kariky nájdete rôzne tvary – najbežnejšia je podoba do tvaru osmičky s vykrojením pre noštek alebo bradu, prípadne celý guľatý tvar.

dudliky

Na čo si dať pri výbere cumlíka pozor?

  • Nikdy cumlík nekupujte v neznámych obchodoch alebo tržniciach. Materiál by nemusel byť zdravotne nezávadný.
  • Aj cumlík má svoju expiračnú dobu. Pokiaľ ste ho od niekoho dostali ako darček, pretože ho u svojho bábätka nevyužil, skontrolujte si dátum na zadnej strane obalu.
  • Na cumlík nikdy nepripevňujte žiadne pútka či šnúrky. V nestráženej chvíli by mohlo prísť k nešťastiu – dieťa by sa mohlo uškrtiť. Používajte iba retiazky, šnúrky alebo klipy špeciálne na to určené.

Voľba Feedo rodičov

Ergonomický tvar cumlíka podporuje správne dýchanie novorodencov. Okrem toho podporuje správny vývoj čeľuste.

Ortodontický cumlík s veľkými otvormi v karike, ktoré zaisťujú väčšiu cirkuláciu vzduchu a predchádzajú hromadeniu slín.

Vďaka mäkučkému kaučuku a vzduchovému ventilu dieťa cumlík ľahko formuje v ústach, čím je zachovaný prirodzený vývin.

Na čo sa rodičia najčastejšie pýtajú?

Od kedy dať dieťatku cumlík?

Názory na ideálnu dobu pre zavedenie cumlíka sú rôzne, každopádne väčšina odborníkov sa prikláňa k tomu, že by bábätko nemalo dostať cumlík skôr, než bude bez problémov dojčené (pokiaľ je to možné).

Ak dáte cumlík novorodencovi ešte v pôrodnici, môžete si zarobiť na problémy s dojčením – bradavka má totiž iný tvar a je treba iný spôsob satia, čo môže dojčenie ohroziť.

Odporúčame túto tému konzultovať s vašou laktačnou poradkyňou.

Ako naučiť dieťa na cumlík?

Pokiaľ ste skúšali dať bábätku cumlík a vaša snaha sa nestretla s úspechom, skúste v prvej rade iný tvar cumlíka alebo iný materiálu.

Pokiaľ ale bábätko cumlík odmieta, nenúťte ho za každú cenu. Sú deti, ktorým cumlík skrátka nesedí.

Ako správne sterilizovať cumlík?

Cumlík sterilizujte vždy pred 1. použitím. Sterilizovať by sa potom mal minimálne do 6. mesiaca veku dieťatka. Použiť môžete metódu vyvárania alebo si zobrať na pomoc špeciálny prístroj – sterilizátor do mikrovlnky alebo elektrický. Pred sterilizáciou cumlík dôkladne umyte pod horúcou vodou. Pokiaľ budete vyvárať, do čistého nerezového hrnca nalejte vodu, vložte cumlík a privrite pokrievkou. Nechajte variť zhruba 510 minút a následne nechajte ochladiť.
536710_01

Pokiaľ chcete sterilizovať parou, budete si musieť zakúpiť parný sterilizátor. Investícia je vyššia, ale poslúži vám na sterilizovanie viacerých vecí, ako aj fľašky, silikónové hryzačky alebo všetky časti odsávačky materského mlieka a celý proces zaberie len pár minút.

Ďalším spôsobom je sterilizácia cumlíkov v mikrovlnnej rúre. V tomto prípade umiestnite cumlík do špeciálneho puzdra, ktoré následne dáte do mikrovlnky. Niektoré cumlíky sú pri nákupe v tomto sterilizačnom puzdre umiestnené, čo je veľmi praktické. Do puzdra stačí naliať cca 25 ml vody a za cca 3 minúty v mikrovlnnej rúre je hotovo.

Ako často meniť cumlík?

Cumlík je treba pravidelne kontrolovať, pokiaľ na sebe nemá praskliny alebo nejaké trhliny. Preventívne sa odporúča cumlík meniť po 1 mesiaci používania.

Cumlík alebo palec?

Pokiaľ má dieťa silný sací reflex a cucia si palček, určite je lepšie mu ponúknuť ako alternatívu cumlík. Ten má prispôsobený tvar a ľahšie sa tento zvyk následne odbúrava. U palčeku je to ťažšie a hlavne môže vážne deformovať klenbu tvrdého podnebia.

Do kedy by dieťa malo mať cumlík?

Obecne sa odporúča odbúrať cumlík najneskôr okolo druhého roka veku dieťatka. Vydržať bez cumlíka cez deň by dieťa malo zhruba v jednom roku.

Ako sa zbaviť cumlíka?

Zbaviť sa cumlíka bez zbytočnej drámy môže byť pre rodičov aj bábätko pekný oriešok. A pretože je táto téma veľmi žiadaná, pripravili sme pre vás v spolupráci s pediatričkou 6 trikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa cumlíka.

Čo si k cumlíku dokúpiť?

K cumlíku zoženiete rôzne vychytávky, ktoré vám uľahčia život.

Obľúbené sú napríklad tzv. stužky, klipy alebo retiazky na cumlík, ktoré sa pripínajú na body alebo bundičku bábätka a zaistí, že cumlík len tak nespadne. Zároveň sú ale dostatočne krátke, aby dieťatku nehrozilo nebezpečie. Súčasne sú i štýlovým doplnkom.

Na prenášanie cumlíka alebo pre jeden náhradný sa vám bude hodiť tiež puzdro na cumlíky. Sú to jednoduché plastové alebo látkové krabičky, ktoré sú vybavené pútkom a môžete si ich kdekoľvek zavesiť na kočík alebo tašku. Predídete aj kontaktu s nečistotami a baktériami.

Výborný pomocník do kabelky je aj ekologická čistiaca voda Aquaint, ktorá vyčistí akýkoľvek povrch, po aplikácií sa nemusí oplachovať a môžete dať cumlík okamžite bábätku do úst.

877350