Ako vybrať autosedačku

Ako vybrať správnu autosedačku

K babičke a dedkovi, na rodinnú dovolenku či na nákupy. Cestovanie autom sa už stalo neodmysliteľnou súčasťou našich životov a nie je tomu inak ani po narodení bábätka. Autosedačka je jednou z najdôležitejších súčasti výbavičky, pričom výber nemusí byť úplne jednoduchý. Na čo sa zamerať, na čo dať pozor a medzi akými druhmi autosedačiek si môžete vybrať?

Rady na začiatok

  • Autosedačku kupujte VŽDY novú. Pri nákupe v bazáre síce ušetríte, ale nemáte istotu, že je autosedačka úplne v poriadku, poškodenie nemusí byť viditeľné, môže sa jednať o skryté mechanické vady, ktoré môžu byť pri autonehode rozhodujúce.
  • Po autonehode (stačí aj menšie ťuknutie) autosedačku vymeňte. Opäť platí, že to, že okom nevidíte žiadnu prasklinu, neznamená, že je autosedačky plno funkčná a že dokáže chrániť rovnako ako predtým.
  • Každé dieťa je iné a to, že prvému dieťaťu vyhovovala jedna značka, neznamená, že bude vyhovovať aj vášmu druhému. Deti majú odlišnú stavbu tela a hmotnosť. Preto pri výbere pokračovacích (nasledujúcich po vajíčku) autosedačiek odporúčame navštíviť predajňu osobne a vyskúšať viac modelov.

….a teraz ideme teda vyberať 🙂

Prvé kroky

Výška a váha dieťaťa: aj keď niektoré autosedačky uvádzajú iba hmotnostné rozpätie, dôležitá je aj výška dieťaťa. Preto ho zmerajte a zvážte, aby ste mali istotu, že naozaj vyberiete autosedačku, ktorá dieťaťu zaistí maximálne bezpečie. Zásadné je, aby hlavička dieťaťa neprečnievala cez opierku. Pri náraze by tak nemala dostatočnú oporu.

Pri výbere narazíte na 5 váhových skupín a niekoľko ďalších, ktoré kombinujú viacej možností. Ty sú tzv. rastúce a vďaka polohovaniu a nastaviteľným prvkom vám poslúži na dlhšiu dobu.

Kompatibilita s automobilom: Aj keď väčšinu autosedačiek môžete umiestniť do akéhokoľvek auta, problém môže nastať u tých, ktoré sa inštalujú za pomoci systému ISOFIX. Kompatibilita s vaším autom zistíte na tzv. skúšobnej značke. Jedná sa o štítok umiestnený na viditeľnom mieste autosedačky, na ktorom nájdete informácie ohľadne používania a bezpečnostnému štandardu. Pokiaľ na ňom uvidíte označenie Universal, znamená to, že je autosedačka vhodná do všetkých vozidiel. Pokiaľ tam toto označenie nie je, zamerajte sa na výber autosedačky kompatibilnej konkrétne s vašim autom. K niektorým autosedačkám môžete obdržať aj tlačeného sprievodcu, v ktorom nájdete ako zoznam modelov áut, pre ktoré je autosedačka vhodná, tak aj zoznam miest v automobile, na ktoré ju môžete umiestniť.

Váhové kategorie

Autosedačky sa štandardne rozdeľujú do 5 hmotnostných skupín, u ktorých nájdete aj približný vek dieťaťa. Opäť je ale potreba povedať, že každé dieťa je iné. Pokiaľ teda váha/vek vášho dieťaťa odpovedá kategórií I, ale hlavička mu už prečnieva cez opierku, je čas autosedačku vymeniť.

Nasledujúca tabuľka je preto iba orientačná.

Podľa najnovšieho nariadenia Európskej únie – i-Size – sa autosedačky delia do kategórií podľa výšky (autosedačky do 76 cm, i-Size 61-105 cm a autosedačky i-Size 100-150 cm).

SkupinaHmotnosť dieťaťaPribližný vek
00–10 kg0–12 mesiacov
0+0–13 kg0–18 mesiacov
I9–18 kg1–4 roky
II15–25 kg3–7 rokov
III22–36 kg6–12 rokov
0/I0–18 kg0–4 roky
I/II/III9–36 kg1–12 rokov
II/III15–36 kg3–12 rokov

Autosedačky 0–13 kg

      • Skupina 0, 0+ a I
      • Pre novorodencov, približne do jedného roku
      • Typ vajíčka
      • Umiestnenie v protismere na zadnom sedadle, výnimočne aj na prednom sedadle (s vypnutým airbagom)

Autosedačka tohto typu zaručuje, že je celé telo dieťaťa chránené a zabezpečené pre prípad kolízie. Pri nej sa celou váhou tela oprie do konštrukcie autosedačky. Pri jazde v smere jazdy táto opora chýba a hrozí poškodenie krčnej chrbtice. Vďaka praktickej rukoväti môžete bábätko v sedačke aj prenášať. Štandardne sú tieto autosedačky určené pre deti približne do jedného roku života. Niektoré modely umožňujú otáčanie o 360°, vďaka čomu je usadenie a pripútanie dieťaťa ľahšie a zaručuje bezpečné a pohodlné cestovanie od narodenia. Akonáhle dieťa vyrastie, zmenšujúca vložka sa dá jednoducho vytiahnuť. U niektorých modelov nájdete aj informácie, od koľko cm dieťaťa je vhodné vložku vytiahnuť.

Autosedačka 0-13kg

Autosedačky 0–18 kg

      • Skupina 0, 0+ a I
      • Pre novorodencov, dojčatá aj batoľatá, maximálne do 4 rokov
      • Umiestnenie vždy na zadnom sedadle

Tento typ vznikol kombináciou hmotností kategórie 0 a I, pričom sa stále jedná o autosedačku umiestňujúcu sa v protismere jazdy. Krehká chrbtica dieťaťa je tak omnoho lepšie chránená. Výhodou je dlhá doba využitia, súčasne ale tento typ nie je vhodný pre predčasne narodené detičky. Sedačku nie je možné uchytiť na konštrukciu kočíka a prenášať.

Autosedačka 0-18kg

Autosedačky 9–18 kg

      • Skupina I
      • Pre batoľatá a deti od 9 kg, ktoré už samé sedia, približne do 4 rokov

Aj keď sa autosedačky skupiny I môžu umiestňovať v smere jazdy, stále častejšie sa umiestňujú proti smeru. Dôvodom je opäť vyššia ochrana krčnej chrbtice. Využívajú systém tzv. nohavicových trakov, ktoré dieťa bezpečne pútajú popruhovým systémom. Vďaka regulovateľnej výške v nej môže cestovať deväť mesačné batoľa aj dvojročné dieťa, dôležité je, aby sa vedelo samostatne posadiť.

Pri výbere sa zamerajte na modely so spevnenými bočnicami v oblasti hlavy, ktoré dieťa zabezpečí pri náraze z boku. Ak narazíte na autosedačku s nápisom SICT na korpuse, znamená to, že je model vybavený špeciálnym ochranným prvkom práve pre prípad bočného nárazu. Výhodou autosedačiek skupiny I je to, že dieťa sedí o niečo vyššie, takže lepšie vidí na cestu. Nevýhodou je, že dieťa už neviete prenášať súčasne s autosedačkou.

Autosedačka 9-18kg

Autosedačky 9–25 kg

      • Skupina I a II
      • Pre batoľatá a deti od 9 kg, ktoré už samé sedia, až do veku 7 rokov

Autosedačky majú regulovateľnú výšku a sú prispôsobiteľné pre ročné aj sedem ročné dieťa, tento typ tak využijete naozaj dlho. Sedačky majú trojbodový alebo päť bodový pásový systém, pričom je možné popruh prispôsobiť podľa výšky a veľkosti dieťaťa. Spravidla sa umiestňuje v smere jazdy a je polohovateľná.

Autosedačka 9-25kg

Autosedačky 9–36 kg

      • Skupina I, II a III
      • Pre batoľatá a deti od 9 kg, ktoré už samé sedia, až do 12 rokov alebo do výšky 150 cm

Autosedačky, ktoré sprevádzajú deti na cestách od batoľacieho obdobia až do školských rokov, a to vďaka nastaviteľnému pásovému systému, polohovateľným opierkam aj možnosti celkom vybrať niektoré vložky.

Aj keď bol tento typ autosedačiek dlho považovaný za „kompromisné riešenie“, dnes už nájdete na trhu modely, ktoré získavajú aj v crash testoch vysoké hodnotenia. Počítať musíme s vyššou opotrebovateľnosťou spôsobenou naozaj dlhou dobou používania. Pri nákupe ju určite odporúčame osobne vyskúšať, nemusí sadnúť každému dieťaťu. Tento typ autosedačky je ideálnou voľbou, ak vlastníte druhé auto alebo aj pre rodinných príslušníkov, ktorí častejšie vozia vaše dieťa.

Autosedačka 9-36kg

Autosedačky 15–36 kg

      • Skupina II a III
      • Pre deti do 150 cm či 36 kg

Autosedačka je nastaviteľná tak, aby sa prispôsobila rastu dieťaťa. Autosedačky bez vlastného popruhového systému, využívajú sa iba bezpečnostné pásy automobilu. Dieťa je teda uchytené a zaistené klasickým trojbodovým popruhom vozidla v smere jazdy. Dbajte na to, aby boli popruhy vedené v oblasti panvy a cez kľúčnu kosť. Popruh NIKDY nesmie viesť okolo krku, v prípade nehody hrozí udusenie. Niektoré modely môžeme istiť aj za pomoci ISOFIX.

Autosedačka 15-36kg

Podsedáky

      • Skupina III
      • Pre deti do 36 kg a do výšky 150 cm

Sú lacnejšie a skladnejšie, ale neposkytujú žiadnu ochranu chrbta, hlavy ani krčnej chrbtice. V zásade umožňujú iba to, aby dieťa sedelo v požadovanej výške pre správne vedenie pásu (teda cez panvu a cez kľúčnu kosť). Z tohto dôvodu odporúčame používať bežné autosedačky, ktoré poskytujú aj ochranu proti bočnému nárazu, čo najdlhšie.

Podsedák

Tipy

  • Správne nainštalovaná autosedačka sa nehýbe a pevne drží. Niektoré autosedačky majú aj svetelný a zvukový indikátor správneho upevnenia.
  • Pri akejkoľvek ceste autom, aj tej najkratšej, autosedačku skontrolujte a uistite sa, že je dobre pripevnená, dieťa vždy pripútajte.
  • Keď uťahujeme pásy, mal by medzi pásom a telom dieťaťa zostať priestor približne na dva prsty.
  • NIKDY nepútajte dieťa do autosedačky, keď má na sebe zimnú bundu alebo kombinézu. Jednak sa väčšinou vyrábajú z hladkých a klzkých materiálov, pásy tak môžu v prípade prudkého brzdenia skĺznuť. Súčasne nemožné dostatočne utiahnuť pásy, čiže vôľa medzi pásmi a telom dieťaťa je potom tak veľká, že hrozí nadmerný pohyb dieťaťa v autosedačke alebo priamo jeho vypadnutie.
  • Pri inštalácií vždy dodržujte priložený návod, jeho kópiu majte v telefóne alebo priamo v aute.
  • Bezpečnostné pásy v aute používajte aj vy a buďte dieťaťu správnym príkladom.

Často kladené otázky

Prečo a pre koho je autosedačka dôležitá?

Autosedačky alebo podsedáky sú zacielené na sedenie v aute pre deti menšie 150 cm a váhy 36 kg. Vyššie deti sa potom môžu už bezpečne pásať samostatne bezpečnostným pásom na klasickom mieste vo vozidle.

Autosedačka je dôležitým bezpečnostným doplnkom pri preprave dieťaťa, vzhľadom na to že dieťa zadrží pri prudkom zabrzdení či náraze. Preto dávajte dieťa do autosedačky vždy, aj keď idete auto iba parkovať.

Prečo voziť dieťa v autosedačke, nestačí, že ho budem držať na kline?

Aj keď môžete mať pocit, že dieťaťu je najlepšie vo vašom náručí, pri ceste autom rozhodne urobíte lepšie, keď ho dáte do autosedačky. Pri náraze (aj pri jazde 50 km/h) a váhe dieťaťa 10 kg by musel rodič udržať 300 kg, také je to preťaženie. Keď ho pri autonehode budete držať v náručí, roztlačíte ho váhou vlastného tela.

Prečo je dôležité voziť dieťa v protismere?

Hlavička dieťaťa tvorí jednu štvrtinu jeho tela (u dospelého je to jedna osmina), pričom má krátky a nespevnený krk a dosť veľké bruško. Najzraniteľnejšími bodmi dieťaťa sú hlava, krk a vnútorné orgány v dutine brušnej. Pri čelnom náraze v rýchlosti 50 km/h má tak detská hlavička, vážiaca približne 2 kg, tiaž 56 kg. Telo dieťaťa a hlavne krk tak musí uniesť 56 kg. Pri náraze v smere jazdy pásy zachytia iba ramená a telo. Hlava je vymrštená vpred, pričom krk nie je schopný ju udržať. U jazdy v smere hrozí až päťkrát väčšie riziko poranenia. Pri náraze proti smeru jazdy podopiera autosedačka chrbticu dieťaťa, krk aj hlavu.

Do kedy voziť dieťa v protismere?

Aj keď podľa zákona môžu rodičia usadzovať deti v smere jazdy už od 15 mesiacov, je vhodné ich voziť v proti smere až zhruba do štvrtých narodenín alebo aj dlhšie. Napríklad v Škandinávii je toto bežným štandardom. Obecne platí, že by sme mali dieťa pútať v protismere tak dlho, ako to autosedačka a vzrast dieťaťa dovoľuje.

Kedy vymeniť autosedačku za väčšiu?

Ak hlavička dieťaťa presahuje horný okraj autosedačky, je najvyšší čas na výmenu. Pri náraze by v takomto prípade nebola ochrana hlavy a krčnej chrbtice dostačujúca. Vždy myslime na to, že najdôležitejšia je práve fixácia hlavy.

Do kedy musí dieťa jazdiť v autosedačke?

Podľa súčasnej právnej úpravy musí v autosedačke jazdiť dieťa do 150 cm či 36 kg. Rozhodujúce je taktiež to, či pás vedie správne – teda cez panvu a kľúčnu kosť.

Ako sa testujú detské autosedačky?

Najprísnejšie sú testy nemeckého autoklubu ADAC. Autosedačky s figurínami sú na špeciálnej plošine vystavené bočným aj čelným nárazom pri rýchlosti 50 km/h a 64 km/h. Hodnotí sa tiež to, ako sa autosedačka inštaluje, koľko miesta v aute zaberá, ako jednoducho sa s ňou manipuluje, ako sa púta dieťa. Odborníci hodnotia užívateľský manuál ale aj či materiál, z ktorých je autosedačka vyrobená, neobsahuje škodlivé látky.

Testy sú prísnejšie než homologizácia (osvedčenie, že daný výrobok splňuje bezpečnostné alebo technické štandardy pre užívanie) predpísané EU, určite sa teda oplatí ich sledovať a výsledky testovania pri výbere autosedačky do rozhodovania zahrnúť.

Čo je to ISOFIX?

ISOFIX je medzinárodný štandard ukotvenia detských autosedačiek, pričom ide vlastne o pevné spojenie detskej autosedačky s konštrukciou auta. Systém funguje na princípe jednoduchých kotvových bodov, ktoré sú spojené s vozidlom a do ktorých sa detská autosedačka zacvakne. Tým zaisťuje maximálne bezpečie pri cestovaní. Autosedačku umiestňujeme štandardne na zadné sedadlo. V prípade umiestnenia na prednom sedadle musíme VŽDY deaktivovať airbag u spolujazdca a dať predné sedadlo čo najviac dozadu. Pokiaľ to nie je možné, vozíme dieťa na zadnom sedadle.

Autosedačky s ISOFIXom sú väčšinou ťažšie a drahšie ako sedačky, ktoré uchycujeme pásom. Pri kupovaní autosedačky si najprv overte, či vaše vozidlo ISOFIX podporuje. Veľkou výhodou autosedačiek s ISOFIXom je ľahká manipulácia. Môžete ju jednoducho vybrať a preniesť do iného auta. Pokiaľ iné auto ISOFIX nemá, autosedačku uchytíte trojbodovým pásom. Otočné autosedačky sú vždy s ISOFIXom.

Čo znamená pojem „skúšobná značka“?

Skúšobná značka je označenie umiestnenia na viditeľnom mieste na autosedačke, ktorá obsahuje základné informácie o nej.

Nájdeme na nej:

  • Meno výrobcu a celý názov produktu
  • Rozsah použitia autosedačky (váha, výška, prípadne vek dieťaťa)
  • Typ autosedačky – „Universal“ je možné použiť pre všetky typy vozidiel
  • Číslo skúšobnej značky (prvé dve znamenajú sériové číslo a normu), odporúčame i-Size normu
  • Skúšobný symbol a kód krajiny výroby (je uvedený v krúžku, kde je veľké písmeno E a číslo, kedy napr. E8 znamená ČR).

Voľba Feedo rodičov

Pohodlná, bezpečná autosedačka s Isofixom, ktorá rastie s dieťaťom. Určená pre deti troch vekových skupín I / II /III (9-36 kg). Systém bočnej ochrany absorbuje sily vzniknuté pri náraze skôr, ako sa dostanú k dieťaťu.

Autosedačka je vybavená inovatívnym osvetlením. Svetielka sedačky svietia v 3 stupňoch intenzity, uľahčujú pripútanie dieťaťa po zotmení a umožňujú kontrolu dieťaťa pri cestovaní v noci.

S jedinečnými prvkami pre bezpečie a pohodlie dieťaťa, ako je výškovo nastaviteľná opierka hlavy s integrovaným vedením pásov alebo XXL slnečná strieška, posúva Aton 5 bezpečie dieťaťa na novú úroveň.