Ako si vybrať hrkálky a hryzadlá

Ako vybrať hrkálku a hryzačku

Vstúpili ste do úplne nového sveta hračiek pre najmenších. Neviete, čo vybrať a čoho sa chytiť? Nevadí, radi Vám pri výbere pomôžeme. Hračky, ktoré bábätko zo začiatku potrebuje, by mali byť pestré, vydávajúce zvuky a mať taký tvar, aby ich bábätko ľahko uchopilo. Medzi základné hračky patria predovšetkým hryzačky. Keď si vyberiete hryzačku, ktorá zároveň obsahuje aj hrkálku, tak máte vyhraté. Verte, že čím je hryzačka akčnejšia, tým je to lepšie a vaše dieťa zabaví na dlhší čas a pritom pomôže aj rozvíjať zmysly.

Aké sú druhy hrkálok a hryzačiek?

Plastové

Sú mäkké, ponúkajú veľa typov úpravy povrchov (vrúbky, hrbolčeky, ryhy, atď.).

Pri výbere plastovej hrkálky či hryzačky sa vždy uistite, že je vhodná pre daný vek vášho bábätka a neobsahuje žiadny škodlivé látky ako ftaláty, BPA (organická chemická zlúčenina používaná pri výrobe plastov) a ďalšie.

plastové chrastítko a kousátko skip hop

Drevené

U kvalitných a značkových hryzačiek vyrábaných z dreva sa rozhodne nemusíte báť triesok. Každý kvalitný a overený výrobca hryzačku precízne do hladka vybrúsi, aby nebezpečie nehrozilo.

Venujte rozhodne pozornosť typu dreva, z ktorého je vyrobená, aby nebola pre dieťatko príliš tvrdá. Často býva použité napríklad drevo z dubu, javoru alebo ovocných stromov.

kousatko

Gumené a chladiace

Sú úplne ideálne pri prerezávajúcich prvých zúbkoch. Mäkký gumový materiál sa ľahko v pusinke stisne a pritom je jemný k ďasnám. Ak už dieťa zúbky má, hrozí riziko rozhryzenia.

Výhoda tohto materiálu je, že ho môžete dať do chladničky vychladiť a bábätko si s ním potom krásne ukľudní podráždené a boľavé ďasná. NIKDY nedávame hryzačku do mrazničky!

74-016_BLU

Kaučuk

Pokiaľ hľadáte hryzačku z výhradne prírodného materiálu a nechcete drevo, tak je ideálna voľba kaučuk. Keď si vyberiete hryzačku vyrobenú zo 100% kaučuk, tak by jednoznačne nemalo obsahovať PVC, BPA alebo ftaláty.

U tohto materiálu je ale potreba vziať na vedomie, že môže vzniknúť alergické reakcie.

kousatko (1)

Na čo si pri výbere hryzačky alebo hrkálky zamerať?

Materiál

Vždy venujte pozornosť materiálom, z ktorých je hračka vyrobená  a ako je spracovaná výrobcom. Pokiaľ uprednostňujete skôr ekologické spracovanie, určite by vo vašom výbere nemalo chýbať drevo alebo 100 % kaučuk.

Škodlivé látky

V niektorých hračkách môžete nájsť v zložení hneď niekoľko škodlivých látok, ktoré sa v nich môžu bohužiaľ bežne vyskytovať. Jedná sa o ftalát (zjednodušene kyselina fialová, ktorá sa používa ako lacná zložka pri zmäkčovaní plastu), BPA (organická chemická zlúčenina používaná pri výrobe plastu), PVC (tretí najpoužívanejší plast, ktorý obsahuje predovšetkým chlór) a ďalšie ako sú napríklad bezfarebné laky, moridlá a umelé arómy.

Veľkosť

Pri výbere hryzačky a hrkálky je nutné brať do úvahy veľkosť a vek dieťaťa a podľa toho hračku vyberať. Bábätko by malo bez problém hračku držať a manipulovať s ňou.

Pár tipov

  • Deti radi „ochutnávajú“ svet okolo seba, preto je dôležité udržovať hrkálky aj hryzačky v čistote.
  • Nebojte sa vyskúšať hneď niekoľko materiálov hryzačiek. Každému dieťatku môže vyhovovať niečo iné.
  • Pokiaľ chcete, aby sa dieťa s hryzačkou alebo hrkálkou zabavilo, nájdete také, ktoré majú viac prvkov (zvuk, farebnosť alebo rôzne povrchy).

Voľba FEEDO rodičov

Hryzačka Lanco je vyrobená zo 100 % prírodného kaučuku. Jedinečná vôňa a chuť prírodnej gumy je u bábätka veľmi obľúbená.

Pískacia hračka s hryzačkou medvedík Mike bude sprevádzať vaše dieťatko od narodenia. Veľkosť hračky je ideálna do ručičky.

S hrkálkou Oball bábätko zažije veľa zábavy pri získavaní prvých schopností. Je ľahučké, mäkké a patrí medzi najobľúbenejšie hračky.

Na čo sa rodičia najčastejšie pýtajú?

Akú hryzačku vybrať?

Hryzačky vyberajte podľa veku, rastu zúbkov alebo toho či sa u bábätka prejavili nejaké alergie.

Na čo si dať pozor pri výbere?

Pri výbere dbajte na to, aby hryzačka neobsahovala škodlivé látky.

Kedy dať dieťatku prvú hrkálku?

Vtedy, keď už dokáže udržať niečo v ručičke – napríklad už od 4 mesiacov. Do tej doby zamestnávajte dieťatko napríklad kolotočom nad postieľkou alebo hrazdičkou.