Loading
Loading
v spolupráci s prispieva na deti v pestúnskej starostlivosti. Prispieť môžete aj Vy.
0,2 €
0,5 €
0,8 €
1 €
1,5 €
\--

LACKO

Lacko je v rodine Lipkovcov už ôsme dieťa a iba jedno z nich sa pani Táni biologicky narodilo.

Lacko prišiel do rodiny ako posledný. Od narodenia vyrastal v detskom domove a po krátkodobých pobytoch v niekoľkých profesionálnych rodinách napokon zakotvil u manželov Lipkovcov. Našťastie. Našťastie preto, lebo jeho nová náhradná mama v Lackovi rozpoznala možnosti, ktoré si nikto predtým nevšimol a rozhodla sa ich stoj čo stoj rozvíjať.

Lacko mal dva a pol roka, mal diagnostikovaný autizmus, nereagoval na svoje meno, na všetko nepoznané odpovedal plačom, krikom, škriabaním, kopaním… Plienkovaný, fľaškovaný, ťažko mentálne retardovaný, podľa psychológickej správy vydávajúci zvieracie zvuky.

„Keď sa však človek do tých zvukov započúval, pripomínali skôr vŕzganie detskej postieľky,“ hovorí s nehou pani Táňa.

Na žiadosť psychológov Lacko absolvoval sluchové vyšetrenie, keď že na zvukové podnety vôbec nereagoval. Vyšetrenie v narkóze ukázalo, že Lacko má síce horšiu počuteľnosť v pásme hlbších tónov, zato počuje viac ultrazvukov ako bežní ľudia. To rodinu inšpirovalo k delfínoterapii, pretože práve delfíny vydávajú zvuky, ktoré môže Lacko vnímať. Jeho zdravotný a mentálny stav výrazne zlepšil. Lacko začal v šiestich rokoch rozprávať. Pre mnohých nezrozumiteľne, ale predsa len rozprávať. V škole už väčšinou nepotrebuje obrázkové kartičky, rozumie ľudskej reči. Vďaka delfínom a tvrdej práci doma i v škole Lacko postúpil na stredný stupeň mentálnej retardácie. Terapeut odporúčal liečbu zopakovať po 6 mesiacoch a potom tretí raz po 2 rokoch. No žiaľ, z finančných dôvodov sa to rodine nepodarilo. A Lacko začal vo vývoji opäť stagnovať.

Príspevok vo výške 500 Euro by pani Táni pomohol financovať ďalší terapeutický kurz delfínoterapie a Lackovi znovu napredovať.

„Na žiadne z našich detí som od ľudí nič nežiadala, hoci problémov, aj tých finančných bolo dosť. No Lacko je špeciálny a má špeciálne potreby. Ale aj veľmi špeciálne vnímanie sveta, ktoré by s našou pomocou mohlo rozkvitnúť a tešiť nielen nás, ale aj každého, kto sa s Lackom stretne,“ nestráca pani Táňa nádej.

ĎAKUJEME 

Ajax loader