Ako vybrať jednorazové plienky

Ako vybrať jednorazové plienky

Jednorazové plienky sú skvelým pomocníkom nielen na cestovanie. Ich používanie je jednoduché, veľa rodičov si chváli hlavne fakt, že nemusí tak často prať. Niektorí používajú jednorazové plienky napríklad len na cestovanie či na noc. Ako si ale poradiť s veľkým výberom a na čo dať pozor? V tomto sprievodcovi vám prinášame tie najdôležitejšie informácie.

Aké sú druhy jednorazových plienok?

Štandardné jednorazové plienky

Tento druh plienok je vhodný pre deti od narodenia. Na trhu zakúpite balenia od veľkosti 0 až po 7, podľa váhy bábätka. Zapínanie je riešené pásikmi (lepiacimi či so suchým zipsom), každý z jednej strany. Niektoré plienky majú tzv. indikátor vlhkosti. Jedná sa o prúžok, ktorý mení farbu podľa toho, ako moc je plienka nasiaknutá.

Pokiaľ je pre vás dôležitá otázka životného prostredia, ale látkovým plienkam moc neholdujete, môžete si zakúpiť jednorazové plienky, ktoré sú ekologické a bez chémie. Nevýhodou býva ich vyššia cena.

01 (1)
1 (5)

Plienkové nohavičky

Pre aktívne deti približne do pol roka sú ideálne plienkové nohavičky. Na rozdiel od štandardných plienok sa tieto obliekajú ako bežné nohavičky, čo si mnoho rodičov väčších detí pochvaľuje. Pre batoľatá, ktoré sa pomaly učia chodiť na nočník, sú tieto nohavičky výhodné v tom, že si ich dokážu samé stiahnuť. V dnešnej dobe je možné zohnať nohavičky na suchý zips alebo také, na ktorých sú obrázky, ktoré ale po zvlhnutí zmiznú. Dieťa tak pochopí, že aby boli obrázky vidieť, musí chodiť na nočník. Pri výbere buďte obozretní u pevnosti a pružnosti gumičiek. Tie majú byť mäkké, aby dieťatko netlačili od nožičiek, ale zároveň tesné, aby plienka dobre držala. Aj tu môžete vyberať z ekologickej alebo klasickej rady.

5900095030270
1 (6)

Plienky do vody

Ak máte v pláne chodiť s drobčekom na plávanie a na bežné plavky je ešte malý/á, pozrite si ponuku plienok do vody. U tých je najdôležitejšie, aby dobre sali a priliehali k telu dieťatka, čím sa predíde nechcenému úniku prípadného moču alebo stolice. Ďalej sú vyrobené tak, aby vo vode nezväčšovali svoj objem ako klasické plienky. Vybrať si môžete tiež z veľa vodných motívov.

5029053538426_1
01 (2)

Na čo sa pri výbere jednorazových plienok zamerať?

Materiál

Najzásadnejšia vec u plienok je asi to, z čoho sú vyrobené. To má vplyv hlavne na to, aby sa obsah plienok nedostal von, súčasne aby sa dobre vsakoval a dieťa bolo čo najviac v suchu. Okrem toho je zásadná tiež priedušnosť daného materiálu. Plienka by mala umožňovať dobrú cirkuláciu vzduchu. Pokiaľ sú plienky nepriedušné, môžeme sa stretnúť so zaparím na trieslach a zadočku.

Veľkosť

Veríme, že v rámci predpôrodných nákupov sa chcete uistiť, že máte doma naozaj všetko, nákup väčšieho množstva plienok nechajte ale až na obdobie, keď už budete poznať približné miery svojho bábätka. Potom už sa môžete do nákupov vrhnúť s vervou. Pamätajte ale na to, že malé deti rýchlo rastú, príliš veľké zásoby kúpené dopredu tak môžu zostať nevyužité. 

Spôsob zapínania

Na prebaľovanie detí je potreba získať určitý grif. Veľkou pomocou (alebo veľkou komplikáciou) môže byť spôsob zapínania a rozopínania plienok. Rozhodne nie je špatné vyskúšať viacej značiek a viac typov zapínania, každému sadne niečo iné. Niektorí rodičia napríklad uprednostňujú suchý zips, pretože tak môžu plienku rozopnúť viackrát. To je s lepiacimi páskami komplikované.

Tipy

  • Pre prvé dni života svojho bábätka si môžete zakúpiť plienky, ktorých tvar je špeciálne upravený tak, aby bol šetrný k jeho citlivému brušku a pupočníku.
  • Pokiaľ vás láka chodenie do bazéna, najprv si zistite, aké požiadavky na plienky či plavky má vami vybraná plaváreň. Požiadavky sa totiž môžu líšiť.
  • Ak vaše štvorkilové dieťa podľa hmotnosti spadá do dvoch rôznych kategórií (jedna je napríklad od 2 do 5, druhá od 3 do 6 kg), vyberajte tú väčšiu.
  • Pri zmene výrobcu si skontrolujte veľkostnú tabuľku značky, na ktorú prechádzate. Môže sa vám totižto stať, že bude mať veľkosti nastavené inak, ako ste boli zvyknutí.

Voľba Feedo rodičov – klasická rada plienok

Plienky Pampers obsahujú absorpčné jadro s mikro perličkami, ktoré odvádzajú vlhkosť od pokožky. Vďaka vrstve „sleep“ sú ideálne na noc

Plienky s mäkkými vankúšikmi vnútornej vrstvy vytvárajú jemnú bariéru medzi pokožkou dieťaťa a stolicou. Sú ideálne pre novorodencov.

Využitím kombinácie prúdu vzduchu, bleskovo schnúceho vnútra a mikro perličkám sa stávajú tieto plienky neprekonateľné.

Voľba Feedo rodičov – ekologická rada plienok

Hypoalergénne ekologické plienky v prémiovej kvalite vyrobené z udržateľných materiálov, čím sa prispieva k ochrane životného prostredia. 

Plienky šetrné k životnému prostrediu vyvinuté v spolupráci s pediatrami a s Federáciou pre alergie a astmu. Celulóza z certifikovaných severských lesov.

Plienky sú vyrobené z prvotriednej bavlny, sú bez parfumácie a neobsahujú ani pleťové mlieko. Vyrábajú sa z celulózy získavanej z udržateľných zdrojov.

Na čo sa rodičia najčastejšie pýtajú?

Akú jednorazovú plienku mám vybrať?

Pri rozhodovaní je dôležitá veľkosť dieťaťa, potom tiež jeho vek. Pre staršie deti sú vhodné plienkové nohavičky. Na plávanie sú zase lepšie plienky do vody. Čo sa táka materiálu a značky, je to veľmi individuálne. Každé dieťa je iné a má inak citlivú pokožku. Určite sa nebojte vyskúšať viac možností.

Dieťa sa mi v plienkach zaparilo, čo mám robiť?

Jedným z najčastejších dôvodov zaparenín je príliš dlhá doba medzi menením plienok. Pokiaľ máte v tomto čisté svedomie, môže byť dôvodom tiež alergická reakcia na rôzne parfumácie či iné zložky plienok. Detská pokožka je citlivá, nie každému drobcovi tak rôzne voňavé prímesi sadnú. Riešením môžu byť plienky bez chémie a parfumácie. Hľadáte ďalšie spôsoby, ako sa zaparenín zbaviť? Pripravili sme pre vás hneď 8 tipov. Prečítajte si ich TU >>