Ako si vybrať detskú pestúnku

Ako vybrať detskú pestúnku

Detské pestúnky sú jeden z mála produktov, ktoré využijete dlhodobo, určite vám poslúžia niekoľko rokov. Využijete ich hlavne vtedy, keď bábätko uložíte spinkať do postieľky alebo pri cestovaní. Balenie vždy obsahuje dve jednotky – detská, ktorú nechávate u bábätka, a rodičovská, ktorú máte vždy pri sebe. Akonáhle bábätko začne plakať, budete to počuť aj vy z vašej rodičovskej jednotky. Moderné pestúnky toho ale vedia už omnoho viac. Ponuka je obrovská, preto si môžete vybrať presne takú, ktorú splní všetky vaše požiadavky. Poradíme vám, na čo sa zamerať.

Aké druhy detských pestúnok nájdete v ponuke?

Audio vysielačka

Patrí medzi najobľúbenejšie, a to hlavne pre ich ľahké použitie, množstvo funkcií a priaznivú cenu. Vybrať si môžete od tých najobyčajnejších s krátkym dosahom, ktoré vás budú stáť pár desiatok eur, až po tie, ktoré majú veľký dosah a okrem prenosu zvuku majú aj ďalšie funkcie. Napríklad nočné svetielko, teplomer, prehrávanie uspávaniek a tak ďalej.

Dá sa povedať, že podľa počtu týchto vychytávok stúpa aj cena. 

Audiochůvička

Video vysielačky

Rodičovská jednotka je vybavená displejom, ktorý môže byť farebný alebo čiernobiely, u bábätka máte kameru, ktorá ho sníma.

Väčšina video monitorov má možnosť byť neustále spustených, alebo je možné aktivovať činnosť iba pri pohybe. Výhodou je, že keď sú deti samé v izbičke, môže si vizuálne skontrolovať každý znepokojujúci zvuk a nemusíte riskovať, že ich svojou nočnou návštevou zobudíte.

Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a kratší dosah prenosu, každopádne to je investícia dlhodobá, preto aj vyššia investícia v tomto prípade stojí za to, hlavne ak bývate v rodinnom dome, chodievate na chaty alebo dovolenky.

Videochůvička

Smart pestúnky

Ako SMART sa označujú pestúnky, ktoré je možné prepojiť s mobilným telefónom pomocou aplikácie.

Vo chvíli, kedy je váš telefón alebo tablet pripojený k internetu, môžete sledovať svoje dieťa z akéhokoľvek miesta. Akonáhle sa ale internetové pripojenie preruší, stratíte kontrolu cez mobil a musíte prejsť na bežné používanie rodičovskej jednotky rovnako ako pri video pestúnke.

Chůvičky

Na čo sa pri výbere detskej pestúnky zamerať?

Dosah

Dosah označuje, ako ďaleko od seba môžu byť jednotky umiestnené.

U pestúnok obvykle nájdete dve hodnoty dosahu – vonku, teda vo voľnom priestore, ktoré je samozrejme vyššie a vo vnútri, ktoré je o poznanie nižšie a zohľadňuje prekážky, steny a podobne. Čím členitejšie prostredie doma máte, tým vyšší dosah vyberajte.

Užitočnou funkciou je tiež „kontrola dosahu“, ktorá vás upozorní, keď stratíte signál.

Spôsob prenosu zvuku

Pestúnky prenášajú zvuk troma spôsobmi. Každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.

Najjednoduchší je analógový prenos. Tieto pestúnky pracujú na nižších frekvenciách s menším množstvom kanálov – sú teda náchylnejšie k rušeniu z iných zariadení. Na druhú stranu majú nízke frekvencie lepší dosah a neovplyvňujú ich toľko členitosti bytu či domu.

Digitálne pestúnky fungujú na vyšších frekvenciách s vyšším počtom kanálov. Vyššie frekvencie sú náchylnejšie k rušeniu, kvôli rôznym prekážkam v priestore. Naopak vyšší počet kanálov zaistí, že sa pestúnky nebudú rušiť vzájomne. Niektoré sa dokonca vedia samé preladiť, pokiaľ je ich kanál rušený. Odporúčame ich teda hlavne do husto osídlených oblastí.

Technológia DECT je najnovšia a tiež najodolnejšia voči rôznym ruchom. Ponúka dokonca garanciu nulového rušenia a to vďaka tomu, že si automaticky zvolia voľný kanál a dokonale kóduje prenášané data – vďaka tomu si môžete byť istý, že svoje dieťa počúvate naozaj len vy.

Spôsob napájania pestúnky

Aby ste mohli zvoliť vhodný druh napájania, je dôležité sa najprv zamyslieť nad tým, kde všade budete pestúnku používať.

Rodičovské jednotky bývajú automaticky prenosné, u detských to ale nie je pravidlo a často majú len možnosť napájania adaptérom. Ak bude pestúnka v izbičke na poličke, stačí vám napájanie pomocou adaptéru, ale pokiaľ chcete pestúnku využívať napríklad keď budete mať kočík s bábätkom vonku, je dobré sa obhliadnuť po typoch, ktoré ponúkajú napájanie cez batérie. Výrobcovia ponúkajú tiež možnosť dvojitého napájania, teda ako cez adaptér, tak aj cez baterky.

Pokiaľ zvolíte napájanie cez batérie, určite si kúpte tie nabíjacie, investícia do jednorazový bateriek by sa rozhodne veľmi navýšila.

Aké vychytávky majú detské pestúnky?

Svetelná signalizácia zvuku

Väčšina pestúnok už ponúka tiež svetelnú signalizáciu zvuku. Teda svetelné diódy, ktoré vás upozornia, že sa v izbičke niečo deje. To sa hodí hlavne keď sa pohybujete v hlučnejšom prostredí, alebo sa napríklad sprchujete. Vďaka svetlám zistíte, že sa pestúnka aktivovala.

Obojstranný prenos zvuku

Pokiaľ je pestúnka vybavená touto funkciou, funguje rodičovská jednotka ako vysielačka a vy môžete k dieťaťu hovoriť bez toho, aby ste k nemu museli hneď bežať.

Nočné svetlo

U niektorých typov sa môžete stretnúť aj so zabudovaným svetlom, ktoré je príjemne tlmené. Maminky ho ocenia hlavne pri nočnom dojčení.

Hudba

Vybrať si môžete aj pestúnky, ktoré bábätku zahrajú pred spaním uspávanku a uľahčí mu tak zaspávanie.

Teplomer a vlhkomer

Pestúnky s displejom môžu mať aj zabudovaný teplomer, ktorý meria teplotu prípadne aj vlhkosť v miestnosti.

Indikátor pohybu

Indikátor pohybu využijete hlavne vtedy, pokiaľ vám dieťa miesto zaspávania vstáva v postieľke a vy netušíte, či šušťanie v pestúnke je iba žmolenie deky, alebo si behá po postieľke.

Na čo si dať pri výbere pestúnky pozor?

  • Dobre si premyslite, kde budete pestúnku využívať najčastejšie. Pokiaľ to bude len doma, nemusí byť pre vás rozhodujúci dosah ani vychytávky, ako je napríklad práve teplomer a vlhkomer. Naopak pri uspávaní bábätka môžete využívať hudbu alebo nočné svetlo.
  • Ak často cestujete, môže byť pre vás dosah kľúčovým faktorom.

Voľba Feedo rodičov

Vďaka snímaču teploty a príjemnému nočnému svetlu s premietaním hviezdičiek môžete dieťaťu vytvoriť kľudné prostredie.

Dokonalá čistota videa aj audia, obojsmerný prenos zvuku, režim ECO aj prehrávanie 5 uspávaniek.

Veľká batéria (až 24 hodín v prevádzke), stabilný signál, automatický nočný mód a izbový teplomer.

Na čo sa rodičia najčastejšie pýtajú?

Pokiaľ bývam v meste, môžu sa pestúnky vzájomne rušiť so susedmi?

Bohužiaľ áno. Pokiaľ máte vo svojej blízkosti susedov s deťmi, ktorí pestúnky taktiež využívajú, môže sa stať, že budete naladení na rovnakú frekvenciu a vy tak budete počuť zvuky z ich jednotky.

Tomuto problému sa dá zabrániť tak, že preladíte na inú frekvenciu, pokiaľ máte tu možnosť. Najväčšou istotou je v tomto prípade problému predchádzať a zakúpiť v husto obývanej oblasti pestúnku s technológiou DECT.

Neškodia pestúnky detskému zdraviu?

Používanie pestúnky je úplne bezpečné. Pestúnky vysielajú rádiové vlny, ktoré ani zďaleka neprekračujú najvyššie limity, ktoré sú povolené napríklad pre mobilné telefóny.