Škodlivé látky z cigaretového dymu výrazne ovplyvňujú nielen maminku, ale aj jej ešte nenarodené dieťatko. Aj keď je aktívne fajčenie predsa len pre plod o čosi väčším rizikom, škodlivé je aj pasívne fajčenie. Aké zdravotné riziká prináša fajčenie počas tehotenstva pre plod a pre matku?
Prečo je fajčenie v tehotenstve problémom?
Fajčením si budúca maminka dodáva do tela celý kokteil škodlivých látok. Odborníci odhadujú, že ich je vyše 4000, pričom minimálne 60 z nich má dokázané rakovinotvorné účinky a účinky mnohých ďalších ešte ani nie sú dôkladne preskúmané. Vyššie riziko rakoviny však, bohužiaľ, nie je jediný negatívny vplyv cigaretového dymu. Toxické látky sa dostávajú do všetkých častí ľudského tela a ohrozujú ich zdravie.
Počas tehotenstva sa tento vplyv nevyhne ani nenarodenému bábätku, ktorého tkanivá sú ešte len vo vývoji a teda na každú škodlivú látku extrémne citlivé.
Fajčenie ohrozuje na zdraví teda nielen maminku, ale aj nevinné bábätko. Pritom ide o činnosť, ktorá nie je nevyhnutná, ale dá sa jej vyhnúť. Aj keď prestať s fajčením určite nie je ľahké, pre zdravie dieťatka stojí za to s ním zabojovať.
Aké sú dôsledky fajčenia pre plod?
Fajčenie ovplyvňuje plod negatívne počas celého tehotenstva v každom trimestri. Konečný efekt závisí od množstva prijatých toxických látok a aktuálneho štádia tehotenstva. Najhorší efekt má, samozrejme, silné fajčenie v tehotenstve.
Fajčenie v prvom trimestri vyslovene škodí, pretože novému bábätku vznikajú základy všetkých orgánov. Môže prispieť k poškodeniu jednotlivých orgánov, k neskorším ťažkostiam s placentou a dokonca až k potratu. Pokiaľ otehotniete a stále fajčíte, snažte sa s tým skončiť čo najskôr, ideálne ihneď. Ide o veľmi citlivé obdobie, ktoré ovplyvňuje zdravie na celý život.
Tabak obsahuje vysoké dávky nikotínu, ktorý vplýva aj na zužovanie ciev. Bohužiaľ, aj tých smerujúcich cez placentu k vášmu bábätku. Fajčením znižujete prísun kyslíka aj výživných látok k vášmu dieťatku, čím spomaľujete jeho vývoj a rast. Bábätká fajčiarok sa zvyčajne rodia menšie a tento efekt sa začína prejavovať už v druhom trimestri. Menšia pôrodná hmotnosť býva spojená aj s ďalšími zdravotnými ťažkosťami, vrátane poškodenia zraku či sluchu dieťatka.
Zvyšuje sa šanca na predčasný pôrod, nedostatočne vyvinutie orgánov, či vývojové vady. Pozorovali sa hlavne vady srdca, rázštep podnebia a rázštep pery.
Tretí trimester je kritický najmä na vývoj a dozrievanie pľúc aj mozgu. Fajčenie negatívne ovplyvní obidva tieto orgány, môže prispieť k predčasnému pôrodu, v tragických prípadoch až k predčasnej smrti dieťatka ešte pred narodením.
Tehotné ženy by fajčiť vôbec nemali, pretože hazardujú so zdravím a životom svojho dieťaťa.
Aký vplyv má fajčenie na vývoj mozgu?
Zložky cigaretového dymu zasahujú do viacerých oblastí vývoja mozgu. Súvisí to s obsahom látok ako je nikotín, oxid uhoľnatý a mnohých ďalších toxínov, ktoré priamo zasahujú do miery okysličovania mozgu a vývoja nervových buniek. Vďaka nižším dodávkam kyslíka je dozrievanie mozgu menej efektívne, čo môže zasiahnuť do dlhodobých poznávacích, mentálnych schopností a správania.
Nervové bunky sa vyvíjajú pomalšie a vzniká medzi nimi menej prepojení. Po narodení sa môžu tieto nedostatky prejaviť v slabšom rozvoji inteligencie, schopnosti učenia sa, sústredenia, pozornosti, rečových schopností, správaní, či schopnosti regulovať emócie. To určite pre svoje dieťatko nechcete.
Ako ovplyvňuje fajčenie tehotnú ženu?
Aj keď sa v súvislosti s fajčením hovorí väčšinou o ohrození zdravia dieťaťa, netreba podceňovať ani negatívny vplyv na zdravie matky. Tehotenstvo je samo osebe pre ženské telo záťažou a na vyvíjajúce sa dieťatko spotrebuje veľa úsilia a energie. V tomto období je fajčenie pre ženu ešte viac škodlivé ako je to za normálnych okolností.
Zvyšuje všetky riziká spojené s tehotenstvom, vrátane problémov s placentou, rizikom uhniezdenia vajíčka mimo maternicu, potratom, či predčasným pôrodom. Tehotenstvo oslabuje imunitu ženy, zvyšuje jej šance na vážnejší priebeh mnohých infekcií a fajčenie toto riziko ešte viac zvýši. Trpí aj srdcovo-cievny a dýchací systém, pričom hrozia komplikácie s vysokým krvným tlakom, či preeklampsiou.
Množstvo kyslíkových radikálov a iných škodlivých látok z tabakového dymu znižujú zásoby vitamínom a antioxidantov v tele ženy. Zhoršuje sa hojenie prípadných poranení a zvyšuje riziko tehotenskej cukrovky.
Jednoznačne môžeme povedať, že fajčenie žene škodí a aj vo vlastnom záujme by s ním mala v tehotenstve okamžite prestať.
Ako s fajčením v tehotenstve prestať?
Lenže prestať s fajčením sa ľahšie povie, ako skutočne vykoná. Nikotín dokáže v tele vyvolať silnú závislosť a odolať cigarete nie je vôbec ľahké. Ak navyše musíte skončiť v krátkom čase, je to ešte ťažšie a vyžaduje si to veľmi pevnú vôľu. Skúste si pripraviť plán a držať sa ho, aj keď to bude náročné. Pomôže odhaliť spúšťače, ktoré vás k nutkaniu zapáliť si cigaretu vedú a vyhýbať sa im. Efektívnou stratégiou môže byť aj nahradenie nutkavého pocitu za niečo neškodné, ako je vypiť pohár vody, dať si žuvačku, či podobná aktivita.
Ak to sama nedokážete, nehanbite sa požiadať o pomoc. Ide o liečbu závislosti s ktorou by vám mohol pomôcť aj váš všeobecný lekár.
Je problémom aj príležitostná cigareta?
Riziko poškodenia zdravia sa, samozrejme, zvyšuje s vyšším množstvom škodlivých látok. To znamená, že čím viac vyfajčíte, tým sú riziká vyššie pre vás aj vaše dieťatko.
Lenže ani jedna príležitostná cigareta nie je bezpečná a neškodná. Aj ona vám dodá do tela množstvo jedovatých látok, ktoré dostane do tela aj bábätko. Vyhýbajte sa aj príležitostnému fajčeniu.
Aké sú dôsledky pasívneho fajčenia?
Pri pasívnom fajčení nefajčí samotná tehotná žena, ale niekto v jej blízkom okolí. Toto fajčenie je síce menej rizikové ako to aktívne, ale predsa len nie je neškodné. Koncentrácia škodlivých látok vo vašim pľúcach dosahuje nižšie hladiny, ale tie látky sa tam dostanú tak či tak. Riziká spojené s pasívnym fajčením sú pritom rovnaké ako pri tom aktívnom, akurát v čosi nižšej miere.
Ako je to s fajčením po pôrode?
V súčasnej dobe je snáď už každému jasné, že cigaretový dym zdraviu škodí. Nemení sa to ani po pôrode. Bábätko je stále veľmi malinké a pasívne fajčenie na neho vplýva zle. Ovplyvňuje najmä vývoj jeho dýchacieho systému, ako aj znižuje množstvo prijatého kyslíka cez pľúca.
Ak by ste aj fajčili mimo dosah dieťatka, stále sa toxické látky nachádzajú na vašom oblečení či pokožke. Dieťatko s nimi príde do kontaktu neskôr nepriamo. Nikotín aj ďalšie toxické látky prechádzajú do tela matky a dostávajú sa do materského mlieka.
Navyše, ak rodič bábätka fajčí, zvyšujú sa šance na Syndróm náhleho úmrtia dojčiat. U detí fajčiarok je toto riziko 2 až 3- krát vyššie ako u detí nefajčiarok. Riziko sa zvyšuje však aj v prípade, že fajčí otec dieťaťa alebo iná osoba, ktorá s ním býva často v kontakte. U týchto detí preto určite toto riziko nepodceňte a zaobstarajte si monitor dychu, buď do postieľky alebo na ponožku.
Detičky vystavené cigaretovému dymu mávajú slabšiu imunitu a častejšie infekcie, najmä dýchacieho systému. Častejšie sa u nich vyskytujú zápaly priedušiek, pľúc, úší, rôzne typy alergií a rozvíja sa astma.
Za každú cenu sa preto v tehotenstve a aj po pôrode snažte fajčeniu vyhýbať.