Aj keď tehotenský test ukáže dve čiarky, pri mimomaternicovom tehotenstvo nejde všetko podľa plánu. Oplodnené vajíčko sa totiž neuhniezdi v maternici, ale na mieste, kde neexituje šanca, aby sa z neho vyvinulo bábätko. Čo je ešte vážnejšie, ak sa neodhalí včas, takáto gravidita ohrozuje život ženy. Ako čo najskôr zistiť mimomaternicové tehotenstvo a čo potom nasleduje?
Čo je to mimomaternicové tehotenstvo?
Pri klasickej gravidite sa oplodnené vajíčko uhniezdi v sliznici maternice, kde začne pomaličky rásť a postupne sa vyvíjať na bábätko. Pri mimomaternicovom tehotenstve však dôjde k stavu, kedy sa vajíčko uhniezdi mimo maternicu, najčastejšie ešte vo vnútri vajíčkovodu, v oblasti vaječníka, hrdla maternice alebo v brušnej dutine.
Vajíčko na týchto miestach síce začne pomaly rásť, lenže veľmi skoro tam nemá dostatok miesta alebo vhodné podmienky. Nie je žiadna šanca, aby takto vzniklo životaschopné bábätko. Predstavuje to však vážne ohrozenie pre ženu, pretože rastúci zárodok tlačí na okolité tkanivá, prerastá do nich a skôr či neskôr, hrozí riziko vážneho vnútorného krvácania do brušnej dutiny ženy. Ak by k takémuto stavu došlo, žena potrebuje okamžite lekársky zásah na záchranu jej života. Podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo preto netreba vôbec podceňovať.
Aké sú príznaky mimomaternicového tehotenstva?
Mimomaternicové tehotenstvo je zo začiatku veľmi podobné bežnému tehotenstvu. Nech sa vajíčko uhniezdi hocikde, spúšťa tvorbu tehotenského hormónu hCG (ľudský choriogonadotropín). Jediný rozdiel býva v tom, že koncentrácie hCG v krvi sa zvyšujú pomalšie.
Žene tak väčšinou vynechá menštruácia a tehotenský test ukáže dve čiarky. Zo začiatku vyzerá byť všetko v poriadku. Lenže, do niekoľkých dní sa môže situácia zmeniť a žena môže mať okrem bežných prvotných tehotenských príznakov aj niektoré z nasledujúcich:
- jednostranná bolesť v podbrušku, ktorá môže byť tupá alebo pociťovaná ako pichanie,
- žalúdočné ťažkosti ako nevoľnosť alebo zvracanie,
- závraty alebo pocity slabosti,
- bolesti vyžarujúce do ramien, krku alebo konečníka,
- kŕče v podbrušku, ktoré môžu byť silné alebo podobné tým počas menštruácie,
- sýtočervené krvácanie, aj keď iba slabej intenzity,
- hnedý výtok alebo špinenie z pošvy.
Ak máte pozitívny test a hocičo sa vám na vašom zdravotnom stave nezdá, radšej čo najskôr vyhľadajte lekára. Mimomaternicové tehotenstvo sa môže z minúty na minútu zmeniť na boj o váš život. Pokiaľ by ste zrazu začali pociťovať silné závraty alebo mdloby, okamžite si volajte záchrannú službu.
Z hľadiska prevencie by každá žena mala po pozitívnom tehotenskom teste navštíviť svojho gynekológa približne po 6 týždňoch od poslednej menštruácie.
Aké sú príčiny mimomaternicového tehotenstva?
Príčiny mimomaternicového tehotenstva nie sú vždy známe a takého tehotenstvo môže postihnúť ktorúkoľvek ženu. Existujú však zdravotné stavy a komplikácie, ktoré zvyšujú šance na nevhodné uhniezdenie vajíčka mimo maternicu. Patria k nim:
- Predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo: pokiaľ sa takýto stav u vás už raz vyskytol, je šanca približne 10 až 15 %, že sa u vás objaví znova;
- Poškodenie vajíčkovodov buď predchádzajúcou infekciou, operáciou alebo sterilizáciou;
- IVF procedúry: in vitro fertilizácia zvyšuje šancu na uhniezdenie embrya mimo maternicu;
- Endometrióza;
- Zavedenie vnútromaternicového telieska ako formy antikoncepcie;
- Fajčenie;
- Vrodené vady vajíčkovodov;
- Vek nad 35 rokov;
- Niektoré druhy hormonálnej liečby.
Kedy sa dá zistiť mimomaternicové tehotenstvo?
Mimomaternicové tehotenstvo sa môže veľmi nešpecifickými príznakmi začať prejavovať po 4 týždňoch od poslednej menštruácie, čiže približne v čase uhniezďovania vajíčka. Zo začiatku žena nemusí pociťovať žiadne ťažkosti, alebo len veľmi nešpecifické, ako sú neurčité bolesti v podbrušku, bolesti ramien alebo slabé vaginálne krvácanie.
Štandardne sa však mimomaternicové tehotenstvo dá zistiť až v čase prvého ultrazvuku u gynekológa. Žena by s ním preto nemala otáľať, ale objednať sa na neho hneď po potvrdení tehotenstva tehotenským testom. Už v 5. až 6. týždni môže lekár na ultrazvuku vidieť, kde sa nachádza gestačný vačok alebo zárodok. Ak ho nenájde v maternici, musí skontrolovať zmeny na okolitých tkanivách, prípadne ženu vyšetriť opäť po niekoľkých dňoch.
Ako prebieha diagnostika mimomaternicového tehotenstva?
Mimomaternicové tehotenstvo zvyčajne diagnostikuje lekár pomocou transvaginálneho ultrazvuku. Podozrenie narastá, ak po pozitívnom tehotenskom teste nenájde zárodok v maternici, ale spozoruje zmeny na vajíčkovodoch alebo iných tkanivách. Pokiaľ sa potvrdí uhniezdenie mimo maternice, žena je okamžite odoslaná na príjem do nemocnice.
Ďalšou diagnostickou metódou je monitorovanie hladín hCG v krvi v skorom štádiu tehotenstva. Za normálnych okolností stúpajú hladiny dvojnásobne každých 48 hodín. Ak je nárast výrazne pomalší, môže to naznačovať mimomaternicové tehotenstvo.
Poslednou diagnostickou možnosťou je laparoskopické vyšetrenie, ku ktorému sa pristupuje len v prípade, ak hodnoty hCG vykazujú výrazné zmeny a ultrazvukové vyšetrenie nie je jednoznačné.
Aký je postup liečby mimomaternicového tehotenstva?
Liečba mimomaternicového tehotenstva spočíva v jeho nutnom ukončení. Pri voľbe spôsobu liečby sa vychádza z lokality uhniezdenia zárodku, štádia gravidity a zdravotného stavu pacientky.
V niektorých prípadoch k jeho vylúčeniu dôjde samo, pretože takáto gravidita nemá šancu na úspech. Za určitých podmienok má totiž telo schopnosť takúto graviditu samo vstrebať. Takýto vyčkávací prístup je vhodný v prípade, ak monitorovanie hladín hCG hormónu naznačuje jeho postupné samovoľné znižovanie.
Ak k tomu nedôjde, je nutné ukončiť ho medikamentózne alebo pomocou operácie. K podaniu liekov sa pristúpi iba v prípade veľmi skorej gravidity. Vďaka nim sa zastaví rast zárodku a ten sa následne z tela vylúči.
Pokiaľ takáto možnosť už nie je pre ženu bezpečná, pristúpi sa k operačnému riešeniu. Lekári väčšinou volia laparoskopickú operáciu, počas ktorej sa buď odstráni zárodok samotný alebo po predchádzajúcom poškodení vajíčkovodu sa odstraňuje zárodok aj s ním.
Poslednou možnosťou je otvorená brušná operácia v prípade, keď lekári už majú podozrenie na vnútorné krvácanie.
Aké sú možné následky mimomaternicového tehotenstva?
Fyzické následky mimomaternicového tehotenstva závisia aj od spôsobu, akým bolo takéto tehotenstvo ukončené. Pokiaľ došlo k laparoskopického operačnému zákroku, celková doba liečby bude trvať niekoľko mesiacov. Ak museli lekári odstrániť aj časť vajíčkovodu, prestáva byť síce funkčný, ale druhý ostáva v poriadku. Ďalšiu menštruáciu dostane žena približne po 4 až 6 týždňoch od ukončenia.
Následky mimomaternicového tehotenstva však bývajú aj na psychike ženy. Po pozitívnom tehotenskom teste sa väčšina žien teší na svoje bábätko a informácia o mimomaternicovom tehotenstve ich vyvedie z miery. Nepomáha ani fakt, že je vzápätí nutná okamžitá hospitalizácia a zväčša aj operácia. Ak ste mimomaternicové tehotenstvo prekonali, dajte si čas na zotavenie a prežitie smútku. Pomáha, ak sa skontaktujete s inými ženami, ktoré taktiež prekonali podobný stav alebo prirodzený potrat.
Aké sú odporúčania pre otehotnenie po mimomaternicovom tehotenstve?
Prirodzene otehotnieť môže každá žena, ktorá má aspoň jeden funkčný vajíčkovod. Prekonanie mimomaternicového tehotenstva preto neznamená, že vaše šance na vlastné bábätko zmizli. Po laparoskopickej operácii však musíte počkať približne 6 mesiacov, kým sa o ďalšie tehotenstvo budete pokúšať opäť.