Akým spôsobom naučíte dieťa bicyklovať rýchlo a jednoducho?

Akým spôsobom naučíte dieťa bicyklovať rýchlo a jednoducho?>

Bicyklovanie je príjemný a ekologický spôsob dopravy, ako aj skvelý spôsob, ako tráviť rodinný čas športom. Určite si už teraz predstavujete, ako si ho vaše dieťatko obľúbi a strávite spolu mnoho krásnych dní a výletov. Ako však naučiť dieťa bicyklovať rýchlo a pritom s radosťou?

Akú prípravu by malo dieťa absolvovať pred tréningom bicyklovania?

Ako ideálna príprava na budúce bicyklovanie je práve jazda na detskom odrážadle. Dieťatko na neho môžete posadiť už vo veku 18 mesiacov.

Naučí sa na ňom postupne udržiavať rovnováhu, používať riadidlá a púšťať sa na ňom so zdvihnutými obidvoma nožičkami. Súčasne začne vnímať okolie, zvládne nerovnosti terénu, otáčať sa do strán, dokonca aj cúvať. Neskôr mu môžete začať vysvetľovať zásady bezpečnej jazdy na vozovke, prechod cez cestu, či vnímanie okolitých chodcov a ostatných cyklistov. Je to skvelý odrazový mostík na budúcu jazdu na bicykli, pri ktorej musí navyše zvládnuť už len používanie pedálov.

Detské odrážadlo

Ako zistím, že je dieťa pripravené naučiť sa bicyklovať?

Správny čas na nácvik bicyklovania odhalíte tak, že dieťa začne bicykel zaujímať. Všeobecne odporúčaný vek na učenie sa udáva v rozmedzí 3 až 6 rokov, ale nezúfajte ani v prípade, ak má vaša ratolesť rokov už viac. Pokiaľ totiž dieťa nezačne o bicykel prejavovať samé záujem, veľa toho nezmôžete. Bicyklovať sa však dá naučiť v hocijakom veku.

Zručnosťou, ktorú by malo dieťatko ovládať ešte pred sadnutím si na detský bicykel, je ovládanie základov hrubej motoriky. Musí vedieť dobre behať, skákať, liezť a ideálne aj udržiavať rovnováhu na jednoduchších detských dopravných prostriedkoch, ako je detské odrážadlo alebo kolobežka. Nácvik používania pedálov si môže pred bicyklom osvojiť pomocou trojkolky.

Nemenej dôležitá je aj emočná príprava na nácvik bicyklovania. Nie každé dieťa zvládne bicykel úplne hravo. Väčšina detí bude na túto činnosť potrebovať zvládnuť pocity frustrácie, zlyhania, sústredenia, neúspechu, strachu, možno aj prekonať viacero pádov. Na to, aby sa aj napriek prvým neúspechom nevzdalo, musí vydržať a skúšať jazdiť opakovane. 

Na akom povrchu je vhodné učiť dieťa bicyklovať?

Bicyklovanie môže byť pre vaše dieťatko výzvou samo osebe, preto mu ho netreba komplikovať ešte aj výberom nesprávneho terénu. Teraz je predsa dôležité, aby sa dieťa naučilo udržať na bicykli rovnováhu, súčasne dokázalo šliapať na pedáloch a popritom ešte dávať pozor na okolie.

Vhodný terén na prvé jazdy by preto mal byť čo najbezpečnejší a pritom nenáročný. Ideálny je rovný asfaltový povrch, na ktorom nie sú žiadne výmole, prekážky alebo blato. Skúste vybrať lokalitu, po ktorej nechodia autá alebo cyklisti vysokou rýchlosťou. Ideálny je chodník v parku alebo dopravné ihrisko pre deti.

Akú výbavu bude dieťa potrebovať?

Základom je, samozrejme, vhodný detský bicykel. Jeho výberu venujte dostatočnú pozornosť, pretože nevhodný bicykel môže dieťa zbytočne demotivovať. Vyberte ľahký bicykel primeranej veľkosti k výške a váhe dieťaťa. Nezabudnite, že počas učenia je najlepšie dať sedačku bicykla do takej výšky, aby z nej dieťa bez ťažkostí dosiahlo na zem. To umožní, aby v prípade potácania dokázalo rýchlo získať späť stabilitu.

Od začiatku veďte dieťa k tomu, aby na bicykli vždy používalo cyklistickú prilbu. Ešte dôležitejšie je to pri učení, pretože riziko pádu z bicykla je v tomto čase dosť vysoké. Nechcete predsa, aby sa dieťa pri tom vážne zranilo. Prilbu vyberte vhodnej veľkosti a správne ju na hlavičku dieťatka upevnite.

Cyklistická prilba pre dieťa

Prvé pokusy na bicykli je dobré skúšať s chráničmi kĺbov, najmä na lakte a kolená. Dôležité sú aj pevné topánky na nohách.

Akú techniku zvoliť pri učení dieťaťa bicyklovať?

Pre nás, ktorý už bicykel ovládame, sa táto činnosť zdá ľahká a automatická. No nie je to úplne tak. Na to, aby dieťa dokázalo jazdiť na bicykli, musí zvládnuť viacero činností vykonávať naraz. Pri učení je preto najlepšie, rozdeliť túto činnosť do jednotlivých krokov:

  1. Naučiť dieťa udržiavať rovnováhu na odrážadle, základom jazdy na bicykli je totiž rovnováha. Dieťa to najlepšie zvládne na jednoduchom dopravnom prostriedku, akým je detské odrážadlo alebo detský bicykel, z ktorého najprv odmontujeme pedále. Pokiaľ sa naučí odraziť a pritom udržiavať odrážadlo v rovnováhe, má prvý krok za sebou.
  2. Ďalším krokom je odraziť sa nôžkami a na krátky čas ich zdvihnúť obidve nad zem. Ak sa dokáže pustiť obidvoma nožičkami od zeme a súčasne jazdiť na odrážadle, je zas o čosi bližšie. Postupne k tomu pridajte ovládanie otáčania a riadenia.
  3. Keď tieto začiatky zvládne, je čas pridať k tomu pedále. V súčasnosti sa pomocné kolieska už neodporúčajú, pretože proces učenia skôr spomalia, ako urýchlia. Vysvetlite dieťatku ako pedále fungujú, vhodná je aj názorná ukážka. Ďalším krokom je docieliť, aby jednu nôžku nechalo na jednom pedále a druhou sa zatiaľ odrážalo. Postupne ako naberie rýchlosť, druhú nožičku presunie na druhý pedál a začne točiť.
  4. Ak sa vie už prejsť krátku vzdialenosť pomocou pedálov, je čas ukázať mu ako fungujú na jeho detskom bicykli brzdy. Uistite sa, že dieťa vie, že po zatlačení bŕz a zastavení bicykla, musí dať nohy na zem.
  5. Keď už má základy zvládnuté, je čas naučiť sa na bicykli zatáčať, riadiť a pomaly prekonávať prekážky na ceste. Buďte pritom trpezlivý, malé dieťa nemá ešte tak vyvinutú trpezlivosť, ako by ste očakávali. Tréningy preto voľte radšej kratšie a oslavujte každý malý úspech.

Akým chybám sa pri tréningu bicyklovania vyhnúť?

Aby si dieťatko bicyklovanie obľúbilo, musí byť pre neho zábavou. Ak sa silou mocou snažíte naučiť bicyklovať dieťa, ktoré na to nie je ešte pripravené a o bicykel neprejavuje záujem, zbytočne začnete byť nervózny a celý proces to neskôr skomplikuje. Trpezlivosť a priateľský prístup zo strany rodiča vedia v procese učenia urobiť divy. Všetko má svoj čas.

Celý proces pôjde ľahšie, ak zvolíte na učenie správne prostredie. Dieťa potrebuje rovný, pokojný terén, aby sa mohlo naplno sústrediť na zvládnutie jednotlivých činností. Ak bude okolo jazdiť veľa áut, chodiť veľa chodcov alebo cyklistov, dieťa môže byť zbytočne vystresované. Nie je vhodné ani neznáme prostredie, ktoré bude príliš pútať pozornosť dieťaťa od učenia.

Pri učení nezabudnite na ochranné prvky. Bez prilby a chráničov na kĺby zbytočne riskujete úraz a negatívnu spomienku spojenú s bicyklom.

Počas učenia bude dieťa určite spoliehať aj na vašu pomoc. Pri náznakoch pádu má mnoho rodičov tendenciu chytať riadidlá bicykla alebo sedačku, na ktorej dieťa sedí. Takéto trhnutie bicyklom však môže dieťa vyviesť z rovnováhy ešte viac a ľahšie spadne. Pokiaľ teda vidíte, že dieťa stráca rovnováhu, radšej ho pridržte za bundu, alebo chrbát. Ovládanie bicykla nechajte len na dieťa.

Častou chybou rodičov pri učení bicyklovania je aj výber nesprávneho bicykla. Ak je detský bicykel príliš ťažký, dieťaťu veľký alebo naopak malý, bude sa mu jazdiť zle a nebude mať na to dobré spomienky. Ak ho jazda na bicykli bude baviť, zamiluje si túto činnosť o to skôr. Výberu bicykla preto venujte čas.

Aj keď nepôjde všetko podľa vášho plánu a jednotlivé kroky budú trvať o čosi dlhšie, nezúfajte. Čoskoro budete mať doma malého cyklistu, vydržte a onedlho pôjdete na prvý spoločný výlet.