S prítomnosťou parazitov u svojho dieťatka máloktorá maminka ráta a ak sa tak stane, zvykne ju to prekvapiť. Nie je to však nič výnimočné. Predsa len, dôkladne dodržiavať hygienické opatrenia u malých detí nejde vždy na 100 %. Ako sa parazity u detí prejavujú a ako sa liečia?
Čo sú to parazity?
Ako parazity u detí označujeme organizmy, ktoré žijú vo vnútri alebo na povrchu tela dieťaťa. Na to, aby bol parazit schopný prežiť, musí prijímať živiny od svojho hostiteľa, čo zas ochudobňuje o živiny dieťatko. Parazity mu preto škodia a spôsobujú rôzne ťažkosti. V prípade kliešťov sú zas rizikom prenosu viacerých infekčných ochorení.
Parazity sa počas svojho vývoja dokonale prispôsobili životu na úkor svojho hostiteľa. Majú preto vytvorené rôzne mechanizmy ako obísť jeho obranyschopnosť. Príznaky parazitického ochorenia u detí častokrát naznačujú len veľmi nešpecifické ťažkosti a ich prítomnosť v tele nie je vždy ľahké dokázať.
Našťastie, súčasné medicínske možnosti ich dokážu diagnostikovať a zvládnuť.
Aké typy parazitov sa u detí vyskytujú najčastejšie?
Parazitickým spôsobom života dokážu žiť viaceré druhy z rôznych skupín organizmov. Človeka dokážu napadnúť druhy patriace medzi prvoky (Protozoa), červy, či rôzne vonkajšie parazity.
Medzi maminkami sa ako vnútorné parazity detí chápu najmä črevné parazity detí, ako sú:
- mrľa ľudská,
- hlísty,
- škrkavky,
- pásomnica detská,
- toxokara – škrkavka psia a mačacia.
Parazity však môžu napadnúť aj iné časti tela či dokonca povrch tela dieťaťa. Medzi tieto vonkajšie parazity detí rátame vši, blchy, kliešte, roztoče či zákožku svrabovú spôsobujúcu svrab.
Ako sa parazity prenášajú?
Pravdou je, že parazity sú v prírode bežné a preto nie je nič výnimočné, ak ich vaše dieťa chytí. Deti sú pre nich navyše skvelým hostiteľom. Nemajú ešte kompletne vyvinutý imunitný systém, čo ich v prípade kontaktu robí ešte náchylnejšími.
Parazity sa vyskytujú všade okolo nás, a to najmä v prostrediach, v ktorých sa deti veľmi rady hrajú. Sú prítomné v pôde, hline, záhrade, pieskovisku, na neumytom ovocí, prípadne ich môžu chytiť od zvieracích miláčikov. Malé deti si veľmi rady a často dávajú do úst rôzne predmety z okolia, či vlastné neumyté ruky. Každý z nás pozná situácie, kedy aj napriek tej najväčšej snahe vidí, ako si dieťa dáva do úst piesok alebo olizne kamienok.
Medzi najčastejšie spôsoby, akými deti parazity chytia, patria:
- nedostatočná hygiena rúk;
- pobyt v kolektíve s infikovaným dieťaťom;
- hra s kontaminovanou pôdou alebo pieskom;
- olizovanie kontaminovaným predmetov;
- hra s infikovaným zvieraťom;
- konzumácia neumytého ovocia a zeleniny;
- pitie vody z neznámeho zdroja (kontaminovaná voda);
- konzumácia nedostatočne tepelne opracovaného mäsa či pokrmov;
- priamy kontakt s výkalmi alebo neumytie rúk po návšteve spoločnej toalety.
Aké sú príznaky prítomnosti parazitov u detí?
Spozorovať, že vaše dieťa trápi parazitické ochorenie, nie je vždy ľahké. Niekedy je síce vidieť parazita v stolici, ale väčšinou sú príznaky oveľa menej jasné.
Lekárovi spomeňte, ak dieťa opakovane alebo dlhodobo trpí týmito ťažkosťami:
- Tráviace ťažkosti
Nad parazitmi uvažujeme v prípade, ak dieťatko trápia dlhodobo nešpecifické bolesti bruška, najmä v jeho dolnej časti. Dieťatko môžu trápiť hnačky, nafukovanie, nauzea alebo zvracanie. Môžu mu menej chutiť jesť, ťažšie priberá na váhe, alebo byť v stravovaní vyberavejšie.
- Zmeny v stolici
Niekedy je parazita možné určiť vďaka objaveniu červíkov v stolici u detí. Prejavujú sa takto najmä hlísty u detí, prípadne mrle u detí. Nie vždy však takto parazity uvidíte. Niekedy ho naznačia zmeny v stolici. Môže sa stať, že je redšia, častejšia, alebo viac olejovitá.
- Únava
Parazity odoberajú dieťaťu živiny a energiu. Preto sa môže javiť viac unavené, bledšie, či ťažko priberať. Viesť to môže až k jeho väčšej nervozite.
- Zmeny na pokožke
Niektoré parazity je možné určiť aj na základe zmien na pokožke, najmä kvôli jej svrbeniu. Prítomnosť parazita totiž vyvolá v pokožke zápal a podráždenie. Môžeme to spozorovať na rôznych častiach tela, ale veľmi časté je to hlavne v oblasti konečníka.
- Dýchacie ťažkosti
Viacero parazitov dokáže napadnúť aj dýchací systém dieťaťa. V takomto prípade môže dieťa dlhodobo pokašliavať, prípadne mať iné zmeny v dýchaní.
- Iné menej typické príznaky
Parazity u detí sú taktiež infekciou, na ktorú telo dieťaťa môže reagovať zväčšením lymfatických uzlín, dlhodobo mierne zvýšenou teplotou, či príznakmi nedostatku určitých živín. Zväčša ide o hladiny železa, čo vedie k väčšej bledosti dieťaťa, tmavým kruhom v okolí jeho očí, či väčšej únave. Zápal sa môže prejaviť aj na krvnom obraze, kedy lekár zistí zvýšenú hladinu určitých bielych krviniek.
Aké sú možnosti liečby parazitov u detí?
Ak spozorujete príznaky možnej prítomnosti parazitov u detí, mali by ste navštíviť vášho pediatra. Azda len s výnimkou prítomnosti vší alebo kliešťa, ktoré po návšteve lekárne zvládnete aj v domácich podmienkach.
Lekár stanoví liečbu ochorenia podľa konkrétneho potvrdeného druhu. Aj keď sa vnútorné parazity môžu liečiť tým istým liekom na lekársky predpis, dávkovanie a dĺžka liečby môže závisieť od druhu. Prvým dôležitým krokom je preto zistiť, o akého parazita sa jedná a ktorý orgán je napadnutý.
Pred návštevou pediatra si preto pripravte zoznam spozorovaných príznakov u dieťaťa a lekárovi spomeňte, či ste v poslednej dobe cestovali do zahraničia alebo do exotických krajín. Lekár podľa toho buď priamo nasadí vhodnú liečbu alebo odporučí ďalšie odbery.
Dôležité je potrebnú vzorku správne odobrať. Môže sa jednať o odber krvi, moču, stolice, zlepu z konečníka, odobranie bioptického materiálu, spúta (hlienu), či vykonanie iných testov a vyšetrení. Postupujte presne podľa jeho inštrukcií.
Po zistení pôvodcu lekár predpíše vhodnú liečbu a jej dávkovanie.
Aké opatrenia je potrebné dodržiavať, ak sa u detí vyskytnú parazity?
Parazity sa ľahko šíria v detských kolektívoch, preto o tejto skutočnosti musíte informovať vášho triedneho učiteľa, či už v materskej škole alebo základnej škole dieťaťa. Je to dôležité kvôli tomu, aby sa jednak chránili ostatné deti v triede, ale aj aby sa vaše dieťa po návrate do kolektívu opätovne neinfikovalo.
Po potvrdení parazitického ochorenia u jedného člena rodiny je potrebné vždy preliečiť všetkých členov rodiny naraz. Zároveň je nutné kompletne precízne upratať domácnosť, všetko oblečenie a posteľnú bielizeň prežehliť.
Aká je prevencia výskytu parazitov u detí?
Každému ochoreniu je vždy lepšie predchádzať, ako ho potom liečiť. Platí to aj v prípade parazitov u detí, kde sa ako ideálnou prevenciou ukazuje kombinácia správnej hygieny, kontroly prostredia, v ktorom sa dieťa pohybuje, opatrnosti pri stravovaní či ostražitosť pri hrách so zvieratami.
Základom prevencie je čistota rúk dieťaťa. Už maličké deti učíme, ako si správne umývať ruky vodou a mydlom. Správnym vedením a príkladom ich naučíme, aby si umývali ruky pred každým jedlom, po použití toalety, návrate z vonkajšie prostredia domov, či po každom kontakte so zvieraťom. V prípade, že nemáte k dispozícii vodu a mydlo, môžete umytie rúk nahradiť použitím dezinfekčného gélu na ruky na báze alkoholu.
Dezinfekcia a dezinfekčné prostriedky
Vajíčka parazitov sú extrémne malé a ľahko sa šíria v prostredí. Vhodnou prevenciou je preto udržiavať nechty dieťaťa vždy dôkladne ostrihané na krátko. Znížime tak riziko, aby sa zárodky udržiavali pod nechtami a zároveň umožníme lepšie umytie rúk.
Dôležitá je aj opatrnosť pri príprave a konzumácii jedla a nápojov:
- Dieťa má konzumovať iba dostatočne tepelne upravené mäso a vajcia.
- Ovocie a zeleninu je potrebné poriadne umyť pod tečúcou vodou.
- U malých detí sa vyhýbame aj nepasterizovaným produktom.
- Podávame mu len vodu z kvalitných overených zdrojov.
Ak máte doma domáce zvieratko, pravidelne ho odčervujte a kontrolujte na prítomnosť parazitov v stolici. Po každej hre so zvieratkom by si dieťa malo umyť ruky. Nie je ani vhodné, aby sa dieťa hralo s neznámymi zvieratami.
Rizikové sú aj hry v hline a na nechránených pieskoviskách. Pri hrách sa snažte vyhýbať prostrediam, do ktorých majú prístup mačky. Domáce pieskovisko vždy zakrývajte vhodným vrchnákom alebo plachtou.
Naučte deti ako správne používať verejné toalety, vhodne si umývať po nich ruky a utierať sa po potrebách iba v smere spredu dozadu.
Pri podozrení na parazity navštívte lekára a nechajte deti vyšetriť. Čím skôr sa začne s liečbou, tým je ľahšie sa parazitov zbaviť.